banner39

ABD İsrail'den Gazze için soruşturma istedi!

Amerikan yönetimi, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarına yönelik bir soruşturma açmasının "barış için" önemli olduğunu söyledi

Arşiv 29.09.2009, 15:23 29.09.2009, 15:38
ABD İsrail'den Gazze için soruşturma istedi!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yıllardan beri, İsrail'in tüm kanunsuz ve ahlak dışı uygulamalarını görmezden gelmeyi tercih eden ABD yönetimi, Gazze saldırıları sonrasında ortaya çıkan deliller karşısında ilk kez ağız değiştirmek zorunda kaldı.

BM İnsan Hakları Konseyi'nde, Richard Goldstone tarafından hazırlanan Gazze raporu ele alındı.

Toplantıda söz alan ABD dışişleri bakan yardımcısı Michael Posner, İsrail'in Gazze'de işlediği ve raporla kanıtlanan savaş suçlarını araştırmak için "güvenilir bir soruşturma" başlatması gerektiğini söyledi.

Böyle bir adımın Ortadoğu barış sürecine yardımcı olacağını savunan Posner, çağrısını 'yumuşatmak' için raporun İsrail'e "fazla yüklendiğini" söylemeyi de ihmal etmedi.

"İsrail'i kanıtlanmış suçlamaların araştırılması için güvenilir bir soruşturma başlatmaya çağırıyoruz" şeklinde konuşan ABDli yetkili, böyle bir adım atılmasının uzun vadeli adalet ve barış çabalarına destek vereceğini belirtti.

Toplantıya katılan Filistinli delege İbrahim Kureyşi ise, "Suçlular cezasını bulmazsa, halkım uluslararası toplumu asla unutmayacak" dedi.

Goldstone'un raporunu hazırlaması döneminde yardımcı olmayı reddeden ve raporu "taraflı" olarak niteleyen İsrail'in bu çağrıya da benzer şekilde cevap vermesi bekleniyor.

Goldstone'un Gazze soruşturması

Güney Afrika Anayasa Mahkemesi eski hâkimi, Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi adına Hague'daki ilk başsavcı ve ırk ayrımcılığı karşıtı Richard Goldstone'un Gazze'de işlenen savaş suçlarını araştırdığı raporu, daha önce ortaya konan bir çok iddiayı doğrulamıştı.

575 sayfalık rapor "çok fazla yeni bir şey söylemediği", hatta "İsrail'i kayırdığı" için eleştirilirken, Richard Falk'a göre, İsrail'in başı "seçkin bir uluslararası şahsiyet tarafından" hazırlanan rapor yüzünden daha çok ağrıyacak.

İlgili haber: Richard Falk'un rapor üzerine yaptığı yorumu okumak için TIKLAYIN

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?