banner39

'ABD istedi, Çiller DEP'lileri tutuklattı'

15 yıl önce DEP'lilerin Meclis'te gözaltına alınmasında ABD'nin rol oynadığı öne sürülüyor.

Arşiv 01.10.2009, 14:14 01.10.2009, 16:33
'ABD istedi, Çiller DEP'lileri tutuklattı'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin DTP'li dört milletvekili hakkında verdiği polis zoruyla ifadeye getirilmeleri kararı, 1994'teki DEP krizini yeniden gündeme getirdi.

Taraf gazetesinde yer alan habere göre, olayların yakın tanığı, dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in Başdanışmanı Emekli Büyükelçi Yalım Eralp, 1994'te yaşanan olaynı arkasında ABD'nin olduğunu söyledi.

Eralp, DEP milletvekillerinin Meclis kapısından yaka paça gözaltına alınmasının mimarının dönemin ABD Başkanı Clinton'un danışmanları olduğunu söyledi.

1994 yerel seçimleri öncesinde Çiller'in kamuoyu yoklamalarında geride olduğunu belirten Eralp, ABD Başkanı Clinton'un danışmanlarının Çiller'e yardıma geldiğini belirtti. ABD Başkanının danışmanlarının, Kürt meselesinde sert çıkışların Çiller'in lehine bir durum meydana getireceklerini söylediklerini belirten Eralp, "Ben bunu bizzat duydum. Ve milletvekillerinin böyle bir muamele görmesine çok açık bir dille karşı çıktım. Fakat Sayın Çiller beni dinlemedi" diye konuştu.

HAVAYA KAPILDILAR

DEP'li milletvekillerinin Meclis kapısında gözaltına alınarak tutuklanması üzerine Avrupa'nın ayağa kalktığını ve sert tepki gösterdiklerini söyleyen Emekli Büyükelçi Eralp "Israrla karşı çıktım. Böyle bir durumun Türkiye'ye hiçbir faydasının olmayacağını söyledim. Olmadı da" dedi.

Clinton'un danışmanlarının etkisinden önce de ülkede havanın çok sert olduğuna dikkat çeken Eralp, "Dönemi Genelkurmay Başkanı 'PKK şu tarihte biter' diye tarih veriyordu. Siyasiler de bu havaya kapıldı ve sonuç böyle oldu" dedi.

AVRUPA HOŞ KARŞILAMAZ

Avrupa ülkelerinde dokunulmazlıkların Türkiye'deki gibi geniş olmadığını söyleyen Yalım Eralp, "Baktığımızda Türkiye'de genelde ırza geçme halinde dahi milletvekili dokunulmazlığı vardır. Ama Avrupa ülkelerinde, genelde sadece kürsü ve ifade dokunulmazlığı vardır. Böyle polis zoruyla milletvekilini yaka paça götürmek Avrupa'da hiç hoş karşılanmaz" ifadesini kullandı

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?