banner39

ABD : İster ABD, ister Türkiye ile olsun

ABD Dışişleri Bakanlığı, İster ABD, ister Türkiye ile olsun İran'ın gerçekçi olmadığını savundu.

Arşiv 20.04.2010, 23:59 21.04.2010, 01:38
ABD : İster ABD, ister Türkiye ile olsun

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, "İran'ın ister ABD, ister Türkiye, ister P5 1 ile olsun, hiçbir şekilde çözüm doğrultusunda gerçekçi ve yapıcı çaba göstermediğini" söyledi.

Crowley, günlük basın toplantısında bir gazetecinin, "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran'da bulunduğu ve herhangi bir uranyum transferinde üçüncü ülke olarak Türkiye'nin arabulucu olabileceğini açıkladığı" şeklinde yorumda bulunması ve bu konuya ilişkin görüşünü sorması üzerine, İran konusunda Türkiye'nin oynayabileceği bir rol bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin İran'ın hemen yanındaki bir komşusu olduğunu ve gelecekte İran hakkında olabileceklerden ilk Türkiye'nin etkileyeceğini ifade eden Crowley, bölgenin parçası olarak İran'ın geleceğinin, ABD ve bölgedeki diğer ülkeler gibi Türkiye için de hayati derecede önemli olduğunun farkında olduklarını kaydetti.

Crowley, İran'ın uranyum değiş tokuşu ile ilgili olarak aracı rolü oynanabilmesi için, öncelikle "gerçekten anlaşmaya istekli bir ülke" olması gerektiğini belirterek, geçen aylar boyunca İran'da bunu göremediklerini söyledi.

Türkiye, uluslararası topluluk, ABD, P5 1 gibi ülkelerin bu konuda "yapıcı bir rol oynamaya istekli olduğunu ve geçen yılın sonbaharında masaya konulan önerilerin ilerletilmesine çalıştıklarını" anlatan Crowley, ancak "İran'ın ister ABD, ister Türkiye, ister P5 1 ile olsun, hiçbir şekilde çözüm doğrultusunda gerçekçi ve yapıcı çaba göstermediğini" savundu. 

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?