banner39

ABD istihbaratının başına emekli general

2005'te ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli olan Clapper, Vietnam'da savaşmış ve geçmişte Savunma İstihbarat Kurumu'nun başkanlığını yapmıştı

Arşiv 07.06.2010, 07:52 07.06.2010, 07:52
ABD istihbaratının başına emekli general


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın üst düzey Washington yetkilisi emekli gereral James Clapper'ı Ulusal İstihbarat Direktörlüğü görevine aday gösterdi.

General Clapper, bir dizi güvenlik sorunundan sonra geçen ay istifa eden Amiral Dennis Blair'ın yerini alacak.

General James Clapper'ın, göreve gelmesi için Kongre'nin onayı gerekiyor ve bu onayı alırken zorlanabileceği belirtiliyor.

BBC, bazı kongre üyelerinin, kongre oturumlarındaki hırçın tavrı nedeniyle Clapper'ın adaylığına karşı çıktığını bildiriyor.

Senato İstihbarat Komisyonu'ndaki üst düzey Demokrat ve Cumhuriyetçi partili üyeler daha önce yaptıkları açıklamalarda Clapper'ın bu göreve getirilmesine karşı çıkmışlardı.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Kit Bond, Associated Press Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada 'Clapper'ın bu iş için doğru isim olduğunu düşünmüyorum' dedi.

Obama'ya bağlı İstihbarat Danışma Kurulu'nun hazırladığı bir raporda kurumun çok fazla personel çalıştırdığı ve işlevsiz olduğu eleştirileri yapılmıştı. Bu raporun ardından kuruluşa ağır eleştiriler yöneltilmişti.

2005'te ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli olan Clapper, Vietnam'da savaşmış ve geçmişte Savunma İstihbarat Kurumu'nun başkanlığını yapmıştı.

ABD Medyası'ndaki haberlere göre Clapper 47 yıllık kariyerinde özellikle CIA'deki üst düzey yetkililerle yakın bağlar geliştirdi.

Clapper göreve getirilirse 11 Eylül Komisyonu'nun tavsiyesiyle kurulan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nün başına geçecek dördündü isim olacak.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?