banner39

ABD kafaları karıştırdı

ABD'de Beyaz Saray ekonomi danışmaları yılın son günlerinde kafaların karışmasına neden oldu.

Arşiv 15.12.2009, 04:42 15.12.2009, 04:42
ABD kafaları karıştırdı

Yılın son günlerinde kriz hala ikinci plana altılmış değil. Küresel ekonomide yaşanan krizden ne zaman çıkılacağı hâlâ cevaplanması gereken bir soru olarak önümüzde duruyor.

Bu konuda piyasa uzmanları farklı yorumlar yaparken ABD'nin ekonomi kurmayları kafaların iyice karışmasına neden oldu.

ABD ekonomisine yön veren isimlerden ABD Başkanı'nın ekonomi danışmanı Larry Summers resesyonun bittiği konusunda kesin konuşurken bir Beyaz Saray'ın bir başka ekonomi danışmanı Christina Romer 'tabiki resesyon bitmedi' dedi.

Larry Summers haftalık açıklamasında herkesin resesyonun bittiği konusunda hem fikir olduğunu belirtti. İşsizlik rakamlarının gerilediğini belirten Summer baharda işsizliğin pozitife döneceğini açıkladı.

Kongrenin destek çalışmalarına devam ettiğini belirten Summers ekonominin önümzüde baharda iş üreteceği konunda emin olduğunu söyledi. Başkan Obama'nın istihdam için yeni faaliyetlerini hatırlatan Summers küçük işletmelerinde güçlendirileceğini kaydetti.

Bu açıklamalara karşı aynı çatı altında farklı bir görüş yükseldi.

Dr. Christina Romer CNBC'da katıldığı programda soruları yanıtladı. Bu sorulardan ilki ise resesyonu bitip bitmediği oldu.

Romer bunun teknik bir konu olduğunu ve resesyonun henüz bitmediğini belirtti. Resesyonun tamamen bittiğini açıklamak için işinden olan herkesin işine geri dönmüş olması gerektiğini berliten Romer hala sıkıntıların devam ettiğini kaydetti.

Romer istihdam rakamlarında gerçek almanda bir düzelme olmadan ekonomide tam anlamıyla bir iyileşmeden bahsedilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?