banner15

ABD karakutuya el koydu iddiası

Irak’taki Beled Üssü yakınlarında düşen uçağın bazı parçalarının kazanın ardından ABD üssüne götürüldüğü öne sürüldü.

ABD karakutuya el koydu iddiası

Adana’dan 30 yolcu ve 5 mürettebatıyla havalandıktan sonra Irak’ta inişe geçtiği sırada düşen Antonov tipi uçak ile ilgili farklı iddialar gelmeye devam ediyor.

Son olarak uçağın bazı parçalarının, kazadan hemen sonra Amerikan üssünde “güvence altına alındığı” iddia edildi. ANKA’nın edindiği bilgilere göre parçaların, “hırsızlık ya da başka bir nedenle zarar görmemesi için güvence altına alındığı” savunuluyor.

Uçağın hangi parçalarının “güvence altına alındığı” ve uçağın kara kutusunun bu parçaların arasında yer alıp almadığı ise bilinmiyor.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: “BİLGİMİZ YOK”

Öte yandan iddiaları ile ilgili olarak ANKA’ya konuşan Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, “Amerikalıların uçağın bazı parçalarını ya da kara kutusunu aldığına dair bize herhangi bir bilgi gelmedi. Bunlar kulaktan kulağa yayılan bilgiler. Ekibimiz birkaç gün daha orada. Oradan gelen bilgiler ışığında periyodik olarak açıklama yapacağız” dedi.

ABD'liler: Biz yardım etmeye çalışıyoruz

ABD’ye yöneltilen eleştirilere Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği yanıt verdi: “Araştırmayı Türk heyeti yürütüyor ve biz de onlara destek veriyoruz.”

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathryn Schalow, kendilerine yöneltilen “sessiz kaldılar” eleştirilerini ANKA’ya değerlendirdi. Schalow “Sanırım ortada bir yanlış anlaşılma var. Türk işçileri taşıyan bir Moldova uçağı Irak’ta düştü” dedi.

Şu anda Türk sivil havacılık yetkililerinin bölgede olduğunu ve konu ile ilgili bir araştırma yürüttüklerini belirten Schalow, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin Türk heyetine bu araştırmada destek verdiğini belirtti.

Uçağın düşüş nedeni ile ilgili olarak ellerinde net bir bilgi olmadığını kaydeden Schalow, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın “kazaya kötü hava şartları neden oldu” açıklamasını hatırlattı ve uçağın “muhtemelen” bu nedenle düştüğünü söyledi.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, konu ile ilgili olarak Türk heyetinin hazırlayacağı nihai raporu beklediklerini de kaydetti

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48