banner39

ABD katliamını ortaya çıkaran asker gözaltında

ABD 12 Iraklıyı katleden askerleri değil, katliamın görüntülerini "basına sızdıran" askeri yargılayacak!

Arşiv 08.06.2010, 16:03 08.06.2010, 16:04
ABD katliamını ortaya çıkaran asker gözaltında


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD askerlerinin 2007’de Iraklı sivilleri katledişini gösteren görüntülerin internette yayımlanmasının ardından, katliamcı askerleri yargılamayan ABD, onun yerine görüntüleri sızdıran askeri gözaltına aldı.

Irak’ta 2007’de ABD askeri helikopterinden ateş açılması sonucu aralarında bir gazetecinin de bulunduğu en az 12 sivilin öldürüldüğü katliamın görüntülerini ortaya çıkardığı belirtilen bir ABD askeri gözaltına alındı.

Amerikan ordusu 2007 yılında Iraklı bir gazeteci ile şoförünün ölümüne yol açan helikopter saldırısıyla ilgili görüntüleri basına sızdırdığı gerekçesiyle bir askeri tutukladı. ABD ordusundan yapılan açıklamada, gizli görüntüleri internete sızdıran 22 yaşındaki Bradley Manning’in iki hafta önce Bağdat’ta gözaltına alındığı ve Kuveyt’te tutulduğu bildirildi.

Manning, eski bir hackerla Internet üzerindeki konuşmalarında, görüntüleri yaydığını anlatması üzerine gözaltına alınmış.

Manning’in, bu konuşmalarda, Bağdat yakınlarındaki bir askeri üstte çalıştığı sırada elde ettiği görüntüleri ve beraberindeki binlerce gizli belgeyi sızdırdığını söylediği iddia ediliyor.

Manning’in geçen yıl Afgansitan’da onlarca sivilin hayatını kaybettiği saldırının görüntüleriyle beraber çok sayıfa gizli belgeyi de sızdırdığı öne sürülüyor.

İnternet sitesi “Wikileaks.org”da nisan ayında yayımlanan görüntülerde, Apache helikopterindeki ABD askerleri, Reuters fotoğrafçısı Namir Nur Eldin’in ve muhabirinin de aralarında olduğu en az 12 kişiyi katletmişti. Site yetkilileri görüntülerin bir askerden alındığını doğrulamış ancak kaynağın kim olduğunu açıklamamıştı.

ABD ordusu katliamı yapan ABD askerlerinin "soruşturulduğunu" ve bir suç işlemediklerine karar verildiğini duyurmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?