banner39

ABD kayıpları tartışılıyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD kayıpları tartışılıyor
Stratejik ve Ulaslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) tarafından yayınlanan bir raporda, Iraklı direnişçilerin kendi bombalarını imal etmeyi başardıkları dile getirildi. Irak’ta Amerikan kayıplarının yüzde 58’inin doğrudan nedenini teşkil eden yol gözergahlarına yerleştirilen bombaların bizzat Iraklı direnişçiler tarafından imal edildiği bildirildi.

Anthony Cordesman tarafından kaleme alınan raporda, Eylül 2003’ten bu yana direnişçilerin metodlarını çok geliştirdiklerini ve bomba imalinde hüner kazandıkları ve özellikle saldırıların üçte birini oluşturan araç bombası hazırlanmasında ve kullanılmasında meharet peyda ettikleri kaydediliyor.

Resmi olarak Irak’ta Amerikan birliklerinin kayıplarının sayısının 1500’ü aştığı doğrulanırken gayri resmi rakamın çok daha yüksek olduğu belirtiliyor. Resmi sayının gerçekleri yansıtmadığı ileri sürülürken gayri resmi sayının resmi sayıyı birkaç kez katladığı ifade ediliyor. Sözgelimi, Al Muhtasar lil Ahbar adlı web sitesinin iddiasına göre, savaştan bu yana Amerikalıların Irak’taki kayıpları 23 377’yi geçmiş durumda.

Bu bağlamda, geçtiğimiz Cumartesi günü IHH merkezinde yapılan Irak Panelindeki konuşmacılar da, gerçek rakamın sanılanın ve resmi olarak telaffuz edilen rakamın kat be kat üstünde olduğunu dile getirdiler. Seçimleri boykot eden ve hükümete katılma tekliflerine de yanaşmayan sünni kökenli Hizb-i İslami’nin Temsilcisi ise, gerçek kayıpların 13 bin ile 23 bin arasında değiştiğini kaydetti. Kürdistan İslami Birliği Partisi İstanbul Temsilcisi Hamza Eminoğlu ise kendi kaynaklarına göre, Amerikan ölülerinin sayısının en az 8 bin civarında olduğunu söyleyebileceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?