banner15

ABD Kerkük'ten kaygılı!

Kerkük'ten sorumlu komutan Gray, yaklaşan tehlikeyi haber verdi.

ABD Kerkük'ten kaygılı!
Irak’ta ABD ordusunun Kerkük’ten sorumlu birliğinin komutanı Albay David Gray, eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin döneminde kentten sürüldüğü belirtilen Kürtlerin Kerkük’e dönmesinin, bölgede gerginliğe yol açtığını söyledi.
      ABD’nin Irak’ın kuzey bölgelerinde konuşlu 101’inci Hava İndirme Tümeni’nin Kerkük’ten sorumlu 1’inci Tugayı’nın komutanı Albay Gray, Kerkük’ün denetimini ele geçirme konusunda etnik gruplar arasında stratejik bir mücadelenin yaşandığını belirtti.
      Irak’tan uydu üzerinden Pentagon’daki bir basın toplantısına katılan Gray, Irak petrolünün yüzde 40’ının ve ülkedeki doğalgazın yüzde 70’inin Kerkük bölgesinden elde edildiğini anlattı.
      Albay Gray, Saddam döneminde çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu ve aralarında Türkmen ve Asurilerin de yer aldığı yaklaşık 120 bin kişinin Kerkük’ten sürüldüğünü ve onların yerine kente Arapların yerleştirildiğini kaydetti.
      Gray, sürülenlerin dönüşü çerçevesinde Kerkük’te etnik gruplar arasında sürtüşme yaşandığını belirterek, gerginliğin, cinayetler, adam kaçırma eylemleri ve yıldırma hareketleri şeklinde ortaya çıktığını anlattı.
      Albay Gray, "Kerkük’te, kentin denetimini ele geçirmeye yönelik etnik gerginlikler etrafında dönen stratejik bir çatışma var" dedi.
      Gray, buna karşılık bölgedeki ABD kuvvetleri ve Irak güçlerinin çabası sayesinde büyük şiddet olayları meydana gelmediğini savundu.
      Albay Gray, Kerkük’ün geleceğinin belirlenmesi amacıyla 2007’de bir referandum yapılmasının öngörüldüğünü, ancak bu referanduma katılacak seçmenlerin niteliği konusunda da gruplar arasında mücadele yaşandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48