banner39

ABD, Kırgız üssünden Çin ve Rusya'yı dinliyor

ABD'nin kullandığı Kırgızistan Manas üssü ile ilgili Rusya devlet televizyonu ilginç bir iddiada bulundu.

Arşiv 06.04.2009, 12:30 06.04.2009, 12:33
ABD, Kırgız üssünden Çin ve Rusya'yı dinliyor


Rossiya Kanal'a göre ABD, Kırgızistan'ın kapatma kararı aldığı üstten Rusya ve Çin'e yönelik ajanlık çalışmalarını yürütüyor.

Kırgızistan Şubat ayında Washington'a üssün kapatılması ile ilgili resmi talebi iletmişti. Washington'un Ağustos ayında üssü boşaltması bekleniyor. Bişkek'in kapatma kararının Moskova'dan aldığı 2 milyar dolarlık yardım paketi ile bağlantılı olduğu kaydedilmiş, Moskova ve Bişkek iddiaları yalanlamıştı.

Rusya devlet televizyonunda yayınlanan iddialarda, üstte penceresi olmayan iki bina gösterildi. Açıklamada, "Binaların birinde çok kanallı, çok fonksiyonlu radyo elektronik takip sistemi bulunuyor. Bu istasyon tüm dünyayı gizlice dinleyebilecek potansiyele sahip. Tüm mailler, fakslar buradan gizlice elde edilebiliyor. Milyarlarca mesaj burada toplanıyor." bilgileri verildi.
Kremlin'in sesi olarak bilinen kanalda şu bilgiler de yer aldı: "Manas'ta kurulan merkez aracılığı ile tüm Orta Asya, Çin'in bir kısmı, Sibirya kontrol ediliyor. Amerikalılar için bu merkezin varlığı diğer operasyonlara göre çok daha önemli." Belgeselde merkezin Kırgız yetkililerin de haberi olmadan gizlice inşa edildiği bilgisi de yer aldı.

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet başkanı Dmitri Medvedev'in görüşme yaptığı ve iki ülke ilişkilerinde yeni sayfa açmak istedikleri bir dönemde yapılan yayınlar eleştirilere neden oldu. Belgesel gazeteci Arkadi Mamontov tarafından hazırlandı. Momontov, 2006 yılında hazırladığı belgeselle İngiliz ajanların Moskova'da bir parkta bulunan bir kaya aracılığı ile ajanlık yaptıkları iddialarını dile getirmiş, ardından Londra-Moskova arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlamıştı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?