banner15

ABD Kırgızistan'daki üs için 'üst düzey' çalışıyor

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, Kırgızistan'daki geçici hükümeti ile Amerika üssü pazarlığına başladı

ABD Kırgızistan'daki üs için 'üst düzey' çalışıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, 7-8 Nisan tarihlerinde Kırgızistan'da gerçekleşen ayaklanmanın ardından iktidara gelen geçici hükümetin lideri Roza Otunbayeva ile Kırgızistan'daki Amerika üssüyle ilgili görüşmeler yapmak üzere Bişkek'te..

Kırgızistan'da yaşananların ardından Manas üssünün geleceği için endişelenen ABD hükümeti, Roza Otunbayeva'nın Amerika üssüyle ilgili anlaşmalara uyulacağı yönünde güvence vermesinin ardından biraz olsun azalmıştı. Ülkede yaşanan ayaklanma ve iktidar değişikliğinin ardından Kırgızistan'a giden en üst düzey ABD yetkilisi olan Blake, görüşmelerde iki ülkenin üsle ilgili gelecekteki düzenlemeleri ele alacağını bildirdi.

Bakiyev hükümeti ile, Afganistan'a askeri malzeme ve asker sevkiyatında kilit öneme sahip üs için beş yıllık anlaşma yapan ABD hükümeti, geçici hükümetin kirayı artırması ya da süreyi kısaltması ihtimalinden kaygı duyuyor.

Medvedev: Kırgızistan iç savaşın eşiğinde

Rusya lideri Dimitri Medvedev ise, Washington'da yaptığı bir konuşmada, Kırgızistan'ın iç savaşın eşiğinde olduğunu, ülkenin ikinci bir Afganistan'a dönüşme tehlikesi bulunduğunu savundu. Görevden indirilen Kurmanbek Bakiyev'i çekilmeye çağıran Medvedev, Kırgızistan'da gerçekleşen ayaklanmadan yöneticilerin sorumlu olduğunu, ülkenin ikiye bölünmeye riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Medvedev, "Kırgızistan'ın güney ve kuzey olarak ikiye bölünme riski var... Kırgızistan'ın sivil savaş tehlikesinin eşiğinde bulunuyor. Kırgız halkından önce Kırgıziztan'daki güçler sorumluluklarının farkında olmalı..." dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 12:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35