banner39

ABD, Kızılderili sürgün etmeye başladı

ABD, 19.yy'ın en büyük soykırımına hedef olan kızılderililer sürgüne zorlandı, Azerbaycan kuruldu.

Arşiv 28.05.2010, 09:38 29.05.2010, 08:10
ABD, Kızılderili sürgün etmeye başladı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Kızılderililer sürgüne zorlandı, Kafkaslar'da Drau katliamı başladı, Azerbaycan kuruldu, Rusya NATO'ya girdi.

KIZILDERİLİLERİ SÜRMENİN YOLU AÇILDI

28 Mayıs 1830’da ABD Başkanı Andrew Jackson, Amerikan Kızılderililerinin yurtlarından çıkarılmasına ve başka yerlere sürülmelerine olanak tanıyan Yerli İskân Yasası'nı imzaladı. Bu yasa sonucunda yüz binlerce Kızılderili zor kullanılarak yurtlarından çıkarıldı. Binlercesi öldürüldü. Bu yasadan 180 yıl sonra 2010 yılında ABD resmen Kızılderililerden özür diledi.

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ KURULDU

28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. Azerbaycan daha sonra 27 Nisan 1920'de SSCB tarafından ilhak edildi. SSCB’nin dağılmasından sonra tekrar bağımsızlığı kazandı.

AF ÖRGÜTÜ KURULDU

28 Mayıs 1961’de Uluslararası Af Örgütü Londra'da kuruldu. Af Örgütü özellikle diktatörlük bölgelerinde yaşanan insan hakları ihlallerine karşı raporlarıyla dikkat çekti. Ancak dünya siyasetine yön veren güçlü ülkelerin hak ihlallerini görmezden gelmesi ve sadece belirli bölgelerle ilgili dikkat gösteren bir örgüt olması sürekli eleştiri konusu oldu.

RUSYA NATO’YA GİRDİ

28 Mayıs 2002’de NATO, Rusya'yı sınırlı ortak ilan etti. Bu ilanla birlikte kuruluş amacında Rusya’ya karşı güç birliği oluşturmak olan NATO yeni bir ortak düşman stratejisi geliştirdi. Bu stratejiye göre NATO’nun yeni düşmanlarından birisi yükselen İslami Akımlar olarak belirlendi.

BÜLENT ECEVİT DOĞDU

28 Mayıs 1928’de uzun yıllar Türkiye siyasetinde rol alan Bülent Ecevit doğdu. Bülent Ecevit CHP’de çeşitli görevler yaptı. CHP’den ayrılıp DSP’yi kurdu. Siyasetin yanı sıra gazetecilik te yaptı. 2006 yılında öldü.

İSTANBUL’DA DEPREM OLDU

28 Mayıs 1903’te İstanbul'da deprem oldu. Daha önce büyük depremler ve yangınlar gören İstanbul’da bu depremde 2 bin kişi hayatını kaybetti. Bundan sonraki şiddetli deprem 1912’de meydana geldi. O tarihten bu yana İstanbul’da yeni bir 7 şiddeti civarında deprem beklentisi devam etmektedir.


DRAU KATLİAMI GERÇEKLEŞTİ

28 Mayıs 1945’te 2. dünya Savaşı sırasında yurtlarından göç etmek zorunda kalan çoğu çocuk ve kadından ibaret masum Karaçay-Malkar, Kabardey, Dağıstanlı ve diğer halkların, Stalin’e iadesi ile ilgili karar yayınlandı. Bu karar neticesinde 28 Mayıs 1945 günü sabah saat 10’dan itibaren 1 Haziran’a kadar 7000 den fazla insanın Ruslara iadesi yapıldı. İngiliz Askeri Birlikleri’ne ait tanklar ve kamyonlar kampa yaban arıları gibi üşüştüler. Kuzey Kafkasyalı Müslüman ve Türk asıllı Kafkasyalıların bölgede güç kullanılarak iadeleri başladı.

Drau nehri yanında yapılan iadeler sırasında mülteci Kafkasyalıların kanları ve çığlıkları Alpleri kapladı. Ruslar nehre atlayıp intihar edenler dışındakileri teslim aldıkları sınırdan 200 metre içeride kazdıkları çukurlarda katletmekteydiler.

Mayıs 1960 ‘ta Avusturya’nın Oberdrauburg bölgesine bağlı Irschen köyüne mültecilerin anısına Avrupa İslam Cemiyeti tarafından bir anıt dikildi. O mütevazı anıtta Almanca olarak: “Burada 1945 yılının 28 Mayıs’ında 7000 Kuzey Kafkasyalı, kadınları ve çocuklarıyla Sovyet otoritelerine teslim edildiler ve İslamiyet’e olan sadakatleri ile Kafkasya’nın İstiklali idealine kurban gittiler” yazısı yazıldı. Bu dikilen taş binlerce isimsiz Kuzey Kafkasyalı kurbanın dünyadaki 7000 kişilik tek mezar taşıdır.


HİNDİSTAN İNGİLİZLERLE İŞ YAPMAMA KARARI ALDI

Hindistan Hilâfet Komitesi 28 Mayıs 1920 tarihli toplantısında Sevr Antlaşması’nı protesto için İngiliz Hükümeti’yle işbirliği yapmama kararı aldı.İngilizlerin İstanbul’u Türklere bırakmak hususundaki karar değişikliği, Hint Müslümanlarının olağanüstü baskısıyla gerçekleşmişti. Hindistan Hilafet Komitesi adına başkanı Muhammed Ali Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele önderleri ile görüşmüş, Anadolu’daki Milli Mücadele hareketine yardımda bulunmak ve oraya silah sevkıyatı yapmak maksadıyla Hindistan’da para toplanmıştı. Hindistan Müslümanları sadece siyasi destek ve para yardımıyla yetinmemiş, çok sayıda Hintli Müslüman Anadolu’ya savaşmak için gelmişti. Diğer taraftan Hindistan Hilafet Komitesi 1920 yılında Hükümetler nezdinde bazı girişimlerde bulunmak üzere Avrupa ülkelerine bir seyahatte bulunmuştu.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?