banner39

ABD Kongresi'nde Guantanamo işkencesi

Murat Kurnaz, ABD Kongresi'ne video konferans vasıtasıyla maruz kaldığı işkenceleri anlattı.

Arşiv 21.05.2008, 21:57 21.05.2008, 21:57
ABD Kongresi'nde Guantanamo işkencesi

ABD'nin, terör zanlılarını bulundurduğu Guantanamo Üssü'nde uzun süre tutulan Almanya doğumlu Türk vatandaşı Murat Kurnaz, gözaltında olduğu 5 yıl içinde ağır işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını söyledi.

Murat Kurnaz, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nin bir alt komitesinde düzenlenen oturuma, Almanya'dan video konferansla katıldı.

Kurnaz, 2001'de Pakistan'da tutuklandıktan sonra getirildiği Afganistan'da, 2002'de Amerikalı sorgucular tarafından kendisine işkence yapıldığını bildirdi.

Kurnaz, sorgular sırasında defalarca dövüldüğünü, kendisine elektrik şoku verildiğini ve bir defasında başının suya sokulduğunu ve aynı zamanda midesinin yumruklanarak su içinde nefes almaya zorlandığını kaydetti. Bir defasında da kollarından asılı olarak 5 gün tutulduğunu dile getiren Kurnaz, ''Yanlış hiçbir şey yapmamıştım, bana canavarmışım gibi davrandılar'' dedi.

Daha sonra getirildiği Guantanamo'da da defalarca dövüldüğünü, zorla ilaç verildiğini ve dinsel ve cinsel açıdan kötü muameleye maruz kaldığını anlatan Kurnaz, hiçbir zaman teröristlerle bağlantısı olmadığını, El Kaide terör örgütüne sempati duymadığını belirterek, ''Teröristler, 11 Eylül'de New York'a saldırdıklarında bu eylemden dehşete düşmüştüm. Hayatımdan 5 seneyi kaybetmemden dolayı Usame bin Ladin'i suçluyorum'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sean McCormack ise, Kurnaz'ın sözlerinin hatırlatılması üzerine, ''ABD işkence yapmaz'' diye konuştu.

Geçen yıl açıklanan belgelerde, Kurnaz'ın, terörist faaliyetlerle ilgisinin bulunmadığının anlaşılmasına karşın, 2002'den 2006'ya dek Guantanamo'da tutulduğu ortaya çıkmıştı. Kurnaz, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kişisel ricası üzerine 2006'da Guantanamo'dan tahliye edilerek Almanya'ya gönderilmişti.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?