banner15

ABD Körfez'de kalıcı olacak

ABD Savunma Bakanı, Körfez'de yapacakları askeri takviyenin Washington'un bölgede uzun süre kalacağını göstereceğini belirtti.

ABD Körfez'de kalıcı olacak

İran'ın Ortadoğu'daki hareketlerini "çok negatif" olarak niteleyen ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Körfez'de yapacakları askeri takviyenin Washington'un bölgede uzun süre kalacağını göstereceğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile Brüksel'de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından açıklamada bulunan Gates, "Bölgeye, orada uzun süre kalacağımızı bildirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

ABD Devlet Başkanı George W. Bush, bölgeye yeni bir uçak gemisi ve Patriot savunma sistemleriyle teçhiz bir hava savunma taburu gönderilmesi talimatını vermişti.

Takviyenin İran'la ilgili olup olmadığı sorusuna Gates, ABD'nin Körfez bölgesinin stratejik önemine dikkat çektiğini vurguladı. Gates, "İranlılar bize birçok şekilde baskı yapabilecek bir durumda olduklarına inanıyorlar.

Bu noktada, Irak'ta yapıcı olacak hiçbir şey yapmıyorlar. Lübnan'da yeni bir çatışma oluşturmak için Hizbullah'ın çabalarını desteklediler. İranlılar çok negatif bir şekilde davranıyorlar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48