banner39

ABD Kübalı ajanlara kötü muamelede bulunuyor

Küba için casusluk yaptıkları gereçesiyle tutuklanan 5 kişinin yargılanması ABD'de tartışmalara neden oldu.

Arşiv 21.08.2007, 13:10 21.08.2007, 13:10
ABD Kübalı ajanlara kötü muamelede bulunuyor

Küba Beşlisi'nin ön yargı itirazı

ABD'de casusluk yaptıkları gerekçesiyle 1998'de tutuklanan beş Küba vatandaşı kararın ön yargıyla alındığını savunarak yeniden yargılanma talep etti.

Küba Beşlisi olarak bilinen sanıklar, ülkelerinde birer ulusal kahraman olarak görülüyor. Sahte kimlik taşımak ve casusluk yapmak için komplo kurmak suçlarından tutuklu bulunan sanıklardan üçü ömür boyu, diğer ikisi de 15 ve 19'ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Savunma avukatları, Atlanta Temyiz Mahkemesi'ndeki duruşmada, Amerikan hükümetinin Kübalıların yargılanması sürecinde bazı kural ihlalleri yaptığını, gereksiz şekilde sert davrandığını savundu.

Avukatlara göre, Aemrikan basınında "Küba Beşlisi" olarak anılan Gerardo Hernandez, Ramon Labanino, Rene Gonzalez, Antonio Guerrero ve Fernando Gonzalez, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'ya duyulan ön yargının kurbanı oldu.

Mahkemede de juriye Castro'nun fotoğrafı gösterildi. Küba hükümetine göre 1998'de Miami'de yakalanan beş kişi casusluk yapmıyor, sürgündeki Kübalıların ülkede saldırı düzenlemesini önlemeye çalışıyorlardı.

Bu kişilerin tutuklanmasından bir yıl önce başkent Havana'da bazı turistik tesislere saldırılar düzenlenmişti. Kübalı muhaliflerin sorumlu tutulduğu bu saldırılarda bir İtalyan turist ölmüş, bazı Kübalılar da yaralanmıştı.

ÜÇÜNCÜ BAŞVURU

Kübalı mahkumlardan Rene Gonzales'in kızı İrme Gonzales, Amerikan yönetimini teröre karşı savaşında çifte standart uygulamakla suçluyor.

Gonzales, "Amerikan hükümetine göre iyi terörizm ve kötü terörizm var. Bu ikiyüzlülük. Amerika'ya göre Kübalıların hayatı hiç önemli değil. Yani Küba'da cinayet işleyebilir, otelleri bombalayabilirsiniz. Ama aynı şeyi Amerika'da yaparsanız bu kötü terörizm olur." diyor.

Küba beşlisi ülkelerinde ulusal kahraman olarak görülüyor. Sık sık kent merkezlerindeki dev panolarda fotoğrafları görülen bu kişiler için zaman zaman gösteriler düzenleniyor.

Küba beşlisi, yeniden yargılanma talebiyle 2001 yılından bu yana üçüncü kez başvuruda bulunuyor. Üst mahkeme daha önce mahkumiyet kararını bozmuştu.

Mahkeme buna gerekçe olarak kararın alındığı Miami'de çok sayıda Kübalı sürgünün bulunmasını göstermiş, jürinin etki altında kalmış olabileceğine hükmetmişti.

Ancak daha sonra bu karar da bozulmuştu.


Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?