ABD kullandığı Panama diktatörünü Fransa'ya gönderdi!

Panama'nın eski lideri Manuel Noriega, 20 yıl hapiste kaldığı ABD'den yargılanmak üzere Fransa'ya gönderildi.

ABD kullandığı Panama diktatörünü Fransa'ya gönderdi!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Amerika ülkesi Panama’nın eski diktatörü Manuel Noriega, Fransa'nın yargılama talebi üzerine 20 yıldır hapiste olduğu Amerika’dan Fransa’ya iade edildi.

ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton, yargı sürecine dair tüm aşamaların bitmesinin ardından Pazartesi günü "teslim izni" belgesine imza atmıştı.

BBC'nin haberine göre, 76 yaşındaki eski general Noriega, uyuşturucudan kazandığı iddia edilen 3 milyon doları Fransız bankalarında aklamakla suçlanıyor. Noriega, bu suçtan 1999 yılında Fransa'da gıyabında mahkum edilmişti, ancak yeniden bir yargılamaya tabi tutulması bekleniyor.

Noriega, 2007 yılında hapis cezasının 17 yılını geride bıraktığında Panama'ya geri gönderilmesini istemişti, ancak ABD Yüksek Mahkemesi, Fransa'ya iadesi aleyhinde açtığı temyiz davasını reddetmişti.

Panama hükümeti ise ABD dışişlerinin Noriega'yı Fransa'ya gönderme konusundaki "müstakil kararına" saygı duyduklarını açıkladı, Noriega'nın bu ülkedeki cezasını da çekmek üzere kendilerine iade edilmesini beklediklerini de ekledi.

CIA ÖNCE KULLANDI, SONRA SUÇLADI

panama_noriega.jpg

Noriega, uzun yıllar boyunca Panama'nın askeri istihbarat biriminin başında yer aldı. Daha sonra ise 1982 yılında Ulusal Muhafızların komutanı olarak ülkenin fiili lideri oldu.
Manuel Noriega, 1960'larda CIA tarafından görevlendirilmişti.

Panama lideri 1987 yılına kadar ABD yönetimi tarafından desteklendi. Ancak 1988 yılında ABD tarafından uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlandı. Bir sonraki yıl düzenlenen parlamento seçiminin ardından Noriega, ülkesinde "savaş hali" ilan etti. Bu açıklamanın ardından Panama Kanalı'nda üslenen ABD güçleri ve Panama askerleri arasında gerginlik yaşandı.

Aralık ayı ortalarında da dönemin ABD başkanı H.W.Bush, görünürde Panama'nın başkenti Panama'da öldürülen bir ABD askerini gerekçe göstererek Panama'ya işgal hareketini başlattı. Aslında bu operasyon uzun süredir planlanmaktaydı.

Noriega önce Vatikan elçiliğine sığındı. Burada günlerce ABD güçleri tarafından çok yüksek sesli pop ve heavy metal müzik "bombardımanına" maruz bırakıldı.

Sonunda 3 Ocak 1990'da teslim oldu ve yargılanmak üzere Miami'ye götürüldü. 1992 yılında uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve haraç toplama suçlarından mahkum edildi. 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra önce 30 yıla, ardından da iyi halden 17 yıla indirildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 16:16
banner53
YORUM EKLE

banner39