ABD, Kunduz'a 5 bin asker daha gönderiyor

Almanya'nın işgal gücü idaresinde bulunan Kunduz bölgesine 5 bin Amerikan askeri gönderiliyor.

ABD, Kunduz'a 5 bin asker daha gönderiyor

 

 

Mücahid Yıldız / Almanya

Almanya'nın 'Deutsche Welle' radyosunun internet sayfasında verilen bir habere göre Afganistan'da Alman işgal güçlerinin konuçlandığı Kunduz bölgesine 5000 Amerikan askeri sevkedilecek. Afganistan'daki ISAF sözcüsü Gregory Smith, sürekli çatışmaların yaşandığı Kunduz bölgesindeki Taliban militanlarına baskının giderek arttığını iddia etti.

Smith, “Taliban’ın Kunduz’u, kuzeydeki eylemlerinin merkezi haline getirdiğini görüyoruz. Militanların hedefi, orada daha çok operasyon düzenlemek. Daha fazla Taliban üyesi ve ayrıca daha fazla şiddet gözlemliyoruz. Kış aylarında, militanlara daha fazla baskı uyguluyoruz. Kar kalktığı zaman, Taliban’dan geriye ne kaldığını göreceğiz.“ dedi.

Almanların komutası altında olan Afganistan'ın kuzeyi Kunduz'da yaklaşık 4300 Alman askeri bulunuyor. ISAF sözcüsü Smith Kunduz'un kuzeylerine Amerikan askerleriyle takviye yapılacağını, hava desteğiyle buralarda operasyonlar gerçekleştireceklerini, bu operasyonlarda Afgan güvenlik güçleriyle işbirliği yapacaklarını açıkladı. Afgan güvenlik güçlerini eğiten birlikler de bu operasyonlara katılacak.

Mezar-ı Şerif bölge komutanlığı 4-5 bin ABD askerinin Nisan ayından itibaren bölgeye sevkedileceğini onayladı. Bu askerlerden yarısı Afgan polisini eğiten askerlerden oluşuyor. Ayrıca bölgeye 30 helikopterin de nakledileceği bildirildi.

Kunduz'daki Alman üssünün komutanı Kai Rohrschneider, Amerikan askerlerinin kendilerini desteklemesini olumlu karşıladıklarını, gelen Amerikan askerlerinin esasen bölgedeki polisleri eğiteceklerini belirterek, bulundukları yerde birçok alanda eğitim eksikliği olduğunu söyledi. Rohrschneider helikopterlerin gelmesinin de memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35