banner39

ABD Kürt ajanları Irak’tan çıkarıyor

Irak’ta artan şiddet olayları nedeniyle zor durumda olan Amerikan yönetimi, Irak'taki yerel ajan ve işbirlikçilerini ülkeden çıkarma kararı aldı.

Arşiv 11.04.2007, 19:10 11.04.2007, 19:13
ABD Kürt ajanları Irak’tan çıkarıyor

Irak’ta artan şiddet olayları nedeniyle zor durumda olan Amerikan yönetimi, Irak'taki yerel ajan ve işbirlikçilerini ülkeden çıkarma kararı aldı. Türkiye ve Suriye’ye sığınan çoğu Kürt ajan ABD’ye götürlecek.

Washington yönetimi Irak'taki ‘yerel ajanları’ geri çekme kararı aldı. Bu çerçevede, Türkiye'ye sığınan 700 kişi önümüzdeki günlerde özel uçaklarla ABD'ye götürülecek. Türkiye üzerinden ABD'ye götürülecek Iraklıların sayısı bizzat ABD Dışişleri Bakanlığı'nın nüfus, mülteciler ve göçten sorumlu Bakan Yardımcısı Ellen Sauerbrey tarafından açıklandı.

Çoğu Kürt 700 kişi ABD'ye kabul edilme gerekçesi ise ‘bu kişilerin Irak'ta Amerikan güçleri ile girdikleri işbirliğinin açığa çıkması ve bu yüzden can güvenliklerinin tehlikeye girmesi’ gösterildi.

Yerel işbirlikçiler dışında, hiçbir geliri olmayan çocuklu dul kadınlar, ailesini kaybetmiş çocuklar, yaşlılar ve hastalar ile bazı etnik ve dini gruplara mensup kişilere de ABD'ye sığınma hakkı tanınacak.

Türkiye'de kabul edilmiş 700 kişi dışında, Washington yönetimi Suriye'den de bu ülkeye sığınmış olan yaklaşık 500 kişiyi ABD'ye götürmek üzere istedi. ABD'nin Irak'tan kabul edeceği toplam sığınmacı sayısı ise 7 bin olacak.

1996 yılında 2 bin 500 Kürt, Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerin Hewler kentine girmesinin ardından can güvenliklerinin kalmadığı gerekçesiyle Guam Adası'na götürülmüştü. Amerika’nın Irak’ı işgal etmesinden sonra Amerika’ya yerleştirilen ajanların bir kısmını Irak’ta aktif görev almıştı.

 

Kaynak: ANF

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?