banner15

ABD, Limanlarını Dubai’ye Teslim Etmiyor

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi, Bush yönetiminin ülkedeki bazı limanların işletmesini Dubai merkezli Dubai Ports World şirketine verilmesi yönündeki kararını ezici çoğunlukla reddetti.

ABD, Limanlarını Dubai’ye Teslim Etmiyor

İslam Dünyası / Haber Merkezi

Başkan Bush’un Cumhuriyetçi Partisi’nin çoğunlukta olduğu komitede karar 2’ye karşı 62 oyla alındı. Karara göre, Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin de payı bulunan Dubai Ports World şirketi, Amerikan limanlarının işletimini alamayacak. Komiteden sonra önümüzdeki hafta Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nun da benzer bir karar alması bekleniyor. ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi’nin kararının yürürlüğe girmesi için, son aşamada Başkan Bush tarafından imzalanması gerekiyor. Bu da Kongre'yle Başkan Bush arasında yeni bir mücadele başlatacak.

ABD Kongresi üyelerinin büyük çoğunluğu, kendilerine danışılmadan bu şirkete bazı önemli Amerikan limanlarının işletmesinin verilmesini, ulusal güvenlik gerekçesiyle eleştirmişti. George Bush, ABD Kongresi, Dubai şirketiyle anlaşmayı engelleme yönünde bir karar çıkarırsa, bu kararı veto etme tehdidinde bulunmuştu. Bush kararının herhangi bir güvenlik riski oluşturmadığını söylüyor. Ancak komitenin kararı, ABD’de şu sırada kamuoyunda yaygın olan tutumu sergiliyor ve sonbaharda kongredeki ara seçimlerde gücünü yitirmekten endişe eden Bush yönetimini strese sokuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48