banner15

ABD Masri'nin 'ölümünü' doğrulamadı

ABD Irak asıllı El Kaide lideri El Muhacir'in öldürüldüğü yolundaki haberleri doğrulamadı.

ABD Masri'nin 'ölümünü' doğrulamadı

Irak'taki El Kaide örgütünün lideri Ebu Hamza El Muhacir'in Mısırlı değil Iraklı olduğu bildirildi. Başında Irak'taki El Kaide'nin de bulunduğu Sünni örgütleri bünyesinde toplayan Mücahit Şurası, yayımladığı bildiride, "Mezopotamya'daki El Kaide örgütü bugün hiç olmadığı kadar güçlü. Şeyhimiz Ebu Hamza El Muhacir çatışmalar planlıyor, birliklere liderlik yapıyor, Irak'taki ailesini ziyaret ediyor. Yetiştirdiği ve eğittiği erkek kardeşleri ve çocuklarıyla yaşıyor" ifadesi kullanıldı. Amerikan ordusu 7 Haziran'da hava saldırısında öldürülen Ebu Musab Zerkavi'nin yerine geçen Ebu Eyyüb El Masri adıyla bilinen Ebu Hamza El Muhacir'in Mısırlı olduğunu belirtmişti.

Masri'nin 'ölümü' doğrulanmadı

Amerikan Ordusu, 'Irak'taki el Kaide' örgütünün lideri olduğu söylenen Ebu Eyyub el Masri'nin öldürüldüğü yolundaki haberleri doğrulamadı.

ABD, gerçek adı Ebu Hamza el Muhacir olan el Masri'nin, Haziran ayında bir baskında öldürülen Ebu Mussab ez-Zerkavi'nin yerine geçtiğini söylüyordu.

El Arabiya Televizyonu'nun Bağdat muhabiri, bir Irak hükümet yetkilisine dayanarak El Masri'nin ülkenin batısındaki Hadita'da iki gün önce Amerikan kuvvetlerinin düzenlediği bir operasyonda öldüğünü duyurdu.

Ancak bu haberin ardından ABD ordusundan sözcü Yarbay Barry Johnson, DNA testlerinin evam ettiğini belirterek, "El Masri büyük ihtimalle öldürülenler arasında değil" dedi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak el Rubai, Pazar günü el Masri'nin etrafındaki çemberin daraldığını savunmuştu.

Irak'ta drenişçiler, son haftalarda saldırılarını yoğunlaştırdılar. Özellikle başkent Bağdat'ta intihar saldırıları ve adam kaçırma olaylarında belirgin bir artış gözleniyor.

Geçen hafta Bağdat'ta çok sayıda başsız ceset bulunmuştu. Irak Başbakanı Nuri el Maliki, güvenlik için yeni bir plan açıklamıştı. Söz konusu plan mahalli komitlerin kurulmasını öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35