banner15

ABD, Medvedev ile yeni sayfa açacak

Beyaz Saray Yönetimi, Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Medvedev'le iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiğini duyrudu.

ABD, Medvedev ile yeni sayfa açacak


Rusya'da yeni seçilen başkan Dmitri Medvedev'in resmen göreve başlamasının ardından dünyadan farklı açıklamalar gelmeye başladı. Washington ilişkilerde yeni sayfa açılmasını ümit ederken, demokrasi eleştirisi ve komşuları ile ilişkiler konusunda geri adım atılması talep edildi.

Avrupa Birliği Moskova ile daha sıkı işbirliği içinde olmayı hedeflerken, Çin'den Medvedev'in resmen göreve başlamasına tebrik geldi.

ABD Başkanı George W. Bush'un ulusal güvenlik danışmanı Stephen Hadley, Bush'un Medvedev'le iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiğini kaydederek, "Ortak çıkarlarımızın olduğu alanlarda işbirliğini geliştiriyoruz. Farklı düşündüğümüz konularda da diyalog süreci devam ediyor. Rusya'nın dış politikasının süreklilik arzedeceğini düşünüyoruz. Bu uzlaşı sağladığımız ve uzlaşamadığımız konuların devam edeceği anlamına geliyor" dedi.

ABD'nin doğu avrupaya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemi, NATO'nun genişlemesi, Kosova'nın bağımsızlık ilanı, Gürcistan'ın özerk bölgeleri, İran nükleer sorunu gibi bir çok konuda Rusya ve ABD farklı düşünüyor. Hadley «Rusya'nın Gürcistan'a yönelik politikalarını provakatif olarak değerlendiriyoruz. Rusya'nın geri adım atması gerekiyor.» eleştirisi getirdi.

Moskova'ya karşı sert söylemleri ile bilinen John McCain'de Medvedev'le ilgili değerlendirmede bulundu. Rusya'nın G8'den çıkarılmasını öneren McCain, "Medvedev'in başkanlığı döneminde Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılmasını ümit ediyorum. Umarım ki Medvedev demokratik kurumların güçlendirilmesi ve basına özgürlük konusunda gerekli çalışmaları yapar" değerlendirmesi yaptı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35