banner39

ABD Meksika sınırına duvar örüyor

Bush, Meksika ile sınır duvarının inşasını başlatacak yasayı imzaladı. Meksika, bu duvarı ''Berlin Duvarı'' ile karşılaştırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Meksika sınırına duvar örüyor

ABD Başkanı George W. Bush, Meksika ile ilişkilerinde krize neden olan 1200 kilometrelik sınır duvarının inşasını başlatacak yasayı imzaladı. George W. Bush, yasadışı göçle mücadele kapsamında bu ay başında çıkarılan yasanın imza töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin yıllardır sınırlarında tam denetimi sağlayamadığını ve bu yüzden yasadışı göçün hızla arttığını söyledi. ''Yasalarımızı uygulama yükümlülüğümüz var'' diyen Bush, sınırlarının güvenliğinin sağlanması sorumluluğunu ciddiye aldıklarını bildirdi.

Bush'un bu yasayı imzalaması, 7 Kasım'da yapılacak kongre seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler'in yasadışı göç konusunda son derece ciddi olduğu konusunda zemin hazırladığı biçiminde değerlendiriliyor. Meksikalı yetkililer, ABD'nin sınır duvarı inşa etme kararına büyük tepki göstermiş ve bu kararın iki ülke ilişkilerine zarar vereceğini bildirmişti. Meksika ile ABD arasındaki sınırdan her yıl 500 bin Meksikalı ve Latin Amerikalı'nın ABD'ye kaçak girdiği ve ABD'de kaçak yaşayanların sayısının 11 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Meksika'dan ABD'ye tepki

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, ABD'nin, Meksika sınırına bir duvar inşa edilmesini onaylamasını ''büyük hata'' olarak niteleyerek, bu duvarı ''Berlin Duvarı'' ile karşılaştırdı.Meksika Seçim Komisyonu tarafından geçen ay başında devlet başkanı ilan edilen ve 1 Aralık'ta görevine başlayacak Felipe Calderon, Kanada'nın başkenti Ottawa'da, Kanada Başbakanı Stephan Harper ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, iki ülkenin sınırı üzerine duvar inşa etmenin hiçbir sorunu çözmeyeceğini söyledi. Calderon, ''İnsanlık, Berlin Duvarı'nı inşa ederek bir hata yaptı. Şimdi ABD de ülkelerimiz arasına bir duvar dikerek büyük bir hata yapıyor'' diye konuştu.

ABD'nin Meksika sınırı üzerinden her yıl 500 bin Meksikalı ve Latin Amerikalı'nın ABD'ye kaçak girdiği ve ABD'de kaçak yaşayanların sayısının 11 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?