banner39

ABD: Muharip asker kararını Türkiye verir

ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Holbrooke, "Muharip asker kararını Türkiye verir" dedi.

Arşiv 17.12.2009, 02:12 17.12.2009, 09:36
ABD: Muharip asker kararını Türkiye verir


ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Afganistan'a muharip asker gönderip göndermeme konusuyla ilgili olarak, "Türkiye'nin kendi vereceği bir karar olduğunu" söyledi.

ABD'deki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nde Washington'ın Afganistan siyasetine dair verdiği konferansın ardından soruları yanıtlayan Holbrooke, "ABD'nin Türkiye'den, Afganistan'a muharip asker gönderme konusunda bir talebinin olup olmadığı" sorusu üzerine, "Ne yapacağına dair kararı Türkiye'nin kendisi verecek" dedi.

Holbrooke, "İlişkilerimizi daha da derinleştirmek için nasıl yol alabileceğimiz konusunda, Türkiye ile yoğun görüş alışverişi içinde olduk, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğerleriyle doğrudan çalışmalar yürüttük. Türkiye'nin çok yakın bir dostuyum. Türkiye, vazgeçilmez bir müttefik, büyük etkisi olan bir ülke. Ortak çıkarlarımız bulunuyor" diye konuştu.

Holbrooke, konferanstaki konuşmasında da Afganistan ve Pakistan konularının birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkati çekerek, Afganistan siyasetinin başarılı olmaması halinde, Pakistan'da da başarı sağlanamayacağını dile getirdi.

ABD AFGANİSTAN'I TERK ETMEYECEK

Taliban ile El Kaide'nin birbirinden farkları bulunmadığını ifade eden Holbrooke, ABD'nin Afganistan'a olan asker taahhüdünün "açık uçlu" olmadığını, ancak Afganistan'ı terk etmeyeceklerini vurguladı.

Holbrooke, Pakistan'a yönelik "Kerry-Lugar" yardım paketinin önemine değinerek, uluslararası çerçevede bu ülkeye yönelik yardımların artırılması gereğine işaret etti.

Pakistan'ın, Taliban unsurlarına karşı mücadelede önemli başarı sağladığını belirten Holbrooke, bu ülkenin, bölgenin istikrarında merkezi bir rolünün bulunduğunu ifade etti.

TALİBAN'LA UZLAŞMA ARAYIŞI

Holbrooke, Taliban'ın bazı unsurlarını siyasi sürece dahil etmeye dair bir soru üzerine, Taliban için savaşan insanların büyük çoğunluğunun Molla Ömer ya da Bin Ladin'e olan bağlılıklarından veya ideolojik nedenlerden değil, para için ya da hükümete olan tepkilerinden dolayı bu işe girdiğini söyledi. Holbrooke, bunların arasından "uzlaşılabilir" olanlara ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile birlikte çalışmada bir sorun görmediğini ifade eden Holbrooke, bir başka soru üzerine, ABD'nin, "Afganistan'da ne yaptıklarını" Afgan halkına anlatmada başarılı olamadığı görüşünü de dile getirdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü