banner39

'ABD, Nükleer üstünlük peşinde'

ABD'nin Orta Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planı Rusya'ya karşı nükleer üstünlüğü ele geçirme çabası olarak değerlendiriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ABD, Nükleer üstünlük peşinde'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Orta Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planını Rusya'ya karşı nükleer üstünlüğü ele geçirme çabası olarak gördüğünü söyledi.

Lavrov, Rusya'nın resmi gazetesi sayılan "Rossiskaya Gazeta"ya yaptığı açıklamada, ABD'nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yerleştirmeyi planladığı füze ile radarın İran'dan gelecek tehdide karşı olduğu iddiasının inandırıcı olmadığını kaydetti.

ABD'nin İran veya Kuzey Kore'den gelecek bir tehdit olduğuna inanması halinde, bu füzelerin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya değil başka bir bölgeye yerleştirilmesi gerektiğini söyleyen Lavrov, "İran veya Kuzey Kore'den gelecek tehdit varsa, füze kalkanı parçalarının o zaman tamamen başka bir yere yerleştirilmesi gerekiyor.
 
Eğer bu sistemler Polonya veya Çek Cumhuriyeti'ne kuruluyorsa, bunun Rusya'ya karşı olduğu çok açık" dedi.

Lavrov, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'nın bu adımına nasıl karşılık verecekleri yolundaki bir soru üzerine de şunları söyledi:

"Bir şekilde tepki göstereceğiz, ama bu tepkimiz öyle gürültülü bir tepki olmayacak. Yeniden bir silahlanma savaşına girme gibi lüksümüz yok. Eminim ki bizim cevabımız, yeni silahlanma savaşını tahrik etmeyecektir.
 
Biz artık bunu geçtik. Mali ve ekonomik başarılarımızı riske atma hakkımız yok. Cevabımız misilleme şeklinde olacak.
 
Sayın Putin'in söylediği gibi, vereceğimiz karşılık askeri savunma alanının geliştirilmesi, yeni teknolojiler kullanılması ve bilimin geliştirilmesi üzerine kurulu olacak.
 
Baş kriterimiz Rusya'nın güvenliğini sağlamak, stratejik dengeyi azami derecede korumaktır."

Lavrov, Rusya ile ABD'nin karşılıklı güveni artırmak için yeni silahlanma kontrol anlaşmalarını müzakere etmesi gerektiğini belirterek, "İki ülke silahların kontrolü konusundaki diyaloğu karşılıklı güven, güç dengesi ve çıkarları çerçevesinde oluşturmalıdır" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?