banner39

ABD Ordusu Asker Bulmakta Zorlanıyor

ABD kara ordusu, önceki üç ayda olduğu gibi Mayıs`ta da hedeflediği asker alma sayısını tutturamadı. Bu durum Irak savaşının yarattığı zorlukların bir belirtisi olarak görülüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Ordusu Asker Bulmakta Zorlanıyor

Ordu yetkilileri, ani bir kararla, aylık asker alma hedef sayısını Mayıs ayında düşürmüş olmasına rağmen yine de yüzde 25 oranında yeni asker açığı olduğu bildirildi.

Mayıs ayı hedefi 8,050 askerden 6,700`e çekilmemiş olsaydı açık oranı yüzde 37 olacaktı.
Savunma Bakanlığı askeri sözcülerinden Albay Joe Curtin, asker sayısını azaltmanın kötü bir durumu örtbas etmek gibi bir nedenle değil, asker alma yetkililerinin görevlerini kolaylaştırmak ve bu çalışmaları daha çok yaz aylarına kaydırmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Curtin, Amerika`da 30 Eylül`de sona erecek mali yıl içinde toplam 80,000 yeni asker alımının hedeflendiğini ve bu hedefte bir indirim yapılmadığını söyledi. Askeri yetkililer, orduya katılmayı düşünen kişilerin ve ailelerinin Irak savaşı nedeniyle tedirginlik duyduklarını, ayrıca sivil hayattaki iş olanaklarının da orduya katılımı caydırdığını söylüyorlar.

ABD`de askerlik hizmeti Vietnam Savaşı yıllarına kadar zorunlu iken, o dönemdeki sorunlar nedeniyle 1973 yılından bu yana sadece gönüllü olarak yapılıyor. Bazı savunma analistleri, eğer yeterli gönüllü bulunamazsa, ABD`nin zorunlu askerliği yeniden yasalaştırmayı düşünmesi gerektiğini söylüyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?