ABD ordusu Bush'a isyan etti

ABD Başkanı Bush'a isyan eden Amerikan ordusu Rumsfeld'in görevden almasını istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD ordusu Bush'a isyan etti

Amerikan ordu personeli arasında dağıtılan bir grup gazete, Başkan George W.  Bush’tan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’i görevden almasını istedi.

Dört gazetenin bugün dağıtılacak baskılarında yer alan yorumlar, Rumsfeld’in komutanlar, askerler, Kongre üyeleri ve Amerikan kamuoyu gözünde itibarını yitirdiğini yazıyor. Amerikan ordusu içinde dağıtılan bu gazeteler, ordudan bağımsız özel sektör tarafından işletiliyor.

Gazetelerdeki yorumlar ayrıca, Rumsfeld’in Irak stratejisinin başarısız olduğunu ve liderlik vasıflarını kaybettiğini belirtiyor.

Bu dört gazeteden “Army Times” adlı gazetenin editörü Alex Neil, amaçlarının 7 Kasım seçimleri öncesinde seçmenleri etkilemek olmadığını söyledi. Neil, Başkan Bush’un geçen hafta Rumsfeld’in görevde kalacağını açıklamasından sonra bu yazıyı yazmaya karar verdiklerini belirtti.

Yazılara tepki veren Beyaz Saray sözcüsü, bu yazıları “ikinci sınıf çalışma” diye niteledi. Savunma Bakanlığı yetkilileriyse, Irak’ta görev yapan komutanların görevlerine bağlı olduğunu ve Rumsfeld’i eleştiren komutanlar arasında bulunmadığını duyurdu.

Kaynak: VOA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?