banner15

ABD Ordusu Cami Bastı: 22 Ölü

Irak'ta Sadr taraftarlarına yönelik saldırılar sürüyor. ABD ordusunun Sadr semtinde bir camiye düzenlediği saldırıda 22 kişi öldü. Bakuba'da ise başı kesik 40 ceset bulundu. Amerikan deniz piyadelerinin öldürdükleri savunmasız sivilleri 'düşman s

ABD Ordusu Cami Bastı: 22 Ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD askerleriyle Sadr'a bağlı güçler arasında Irak'ın başkenti Bağdat'ta çıkan çatışmada 22 kişinin öldüğü bildirildi. Irak polisi Şii lideri Mukteda Sadr'ın Mehdi ordusuna bağlı güçlerin, Amerikalı askerlerin bir camiye girmesini engellemek istemesi üzerine çatışma çıktığını söyledi. Sağlık çalışanları, cami civarında 24 ceset bulunduğunu belirtirken, Mukteda Sadr'ın yardımcısı Hazım El Aracı, Bağdat'ın doğusundaki Sadr semtinde bulunan bir camideki 22'den fazla kişinin, akşam namazı sırasında ibadet ettikleri sırada Amerikan askerlerince öldürüldüğünü bildirdi.

Bu arada Irak yetkilileri Amerikan askerlerinin Bağdat'ta bir İçişleri Bakanlığı binasına düzenledikleri baskında 40'tan fazla Irak güvenlik görevlisini gözaltına aldığını bildirdi. Sözkonusu baskının İçişleri Bakanlığına bağlı binalarda 17 yabancı tutsağın alıkonulması üzerine yapıldığı belirtildi. Kasım ayında ABD askerlerinin İçişleri Bakanlığı'na ait bir binaya düzenlediği bir baskın sonucu çoğu Sünni 173 tutsak kurtarılmıştı.

Saldırılar devam ediyor

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Sadr semtinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 1 kişi öldü. Bağdat'ın 65 kilometre kuzeyindeki Bakuba'da Şii din adamı Mukteda Sadr'ın bürosunu hedef alan havantopu saldırısında ise 2 kişi yaralandı. Öte yandan Irak'ın batısındaki El Anbar eyaletinde cumartesi günü 1 Amerikan askerinin öldüğü açıklandı. ABD Ordusu, askerin çatışmada değil; 'kalp krizi geçirmesi nedeniyle' öldüğünü bildirdi. Irak savaşının üzerinden 3 yıl geçerken, ülkede ölen ABD askerlerinin sayısı 2 bin 324'e yükseldi.

Irak'ta başı kesik 40 ceset

Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Bakuba bölgesinde başı kesilmiş 40 cesedin bulunduğu bildirildi. Irak’ta ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen saldırılarda 40 kişi öldü. Polis, başkent Bağdat’ın doğusunda silahlı kişilerin, Irak polisine ait bir kontrol noktasına düzenlediği saldırıda 4 sivilin öldüğünü, biri polis 3 kişinin yaralandığını belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen bir güvenlik kaynağı, cesetlerin Bakuba’nın 30 kilometre güneybatısındaki Molla Eyd kasabası civarında,bir yol yakınında bulunduğunu belirtti. Kurbanların tümünün erkek olduğunu, ancak kimliklerinin henüz belirlenemediğini kaydeden kaynak, güvenlik güçlerinin bölgeye gitmekte olduğunu söyledi.

Necef’te Şii lider Mukteda Sadr’ın evini hedef alan havan topu saldırısında, 2 koruma ve bir çocuk yaralandı. ABD ve Irak güçlerinin Havice bölgesinde düzenlediği operasyondaysa, 40 direnişçinin yakalandığı bildirildi. Havice, Sünni direnişinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olarak biliniyor. Irak’ta, 6 gün içinde bulunan ceset sayısı 70’i aştı.
Hedef Iraklı siviller
Amerikan deniz piyadelerinin öldürdükleri savunmasız sivilleri ‘düşman savaşçı’ ilan ettiklerine dair bir kanıt daha ortaya çıktı. İngiliz pazar gazetesi The Independent on Sunday, Amerikan deniz piyadelerinin silahsız Iraklıları öldürdüğü olaya tanık olan bir Iraklı’nın aynı olayda bir kişinin de yardım çağrısında bulunmasına rağmen askerler tarafından kan kaybından ölüme terk edildiğini anlattığını aktardı. Amerikan askeri yetkilileri kasım ayında Haditha köyünde öldürülen 15 Iraklı’nın yola yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla değil deniz piyadeleri tarafından öldürüldüğünü itiraf etti. Bir Amerikan askerinin yola yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla van vermesinin ardından ABD işgal askerlerinin köyde evlere baskın düzenleyerek halen üzerlerinde gecelikleri bulunan sivilleri katlettiği açıklandı. Gazete ABD askerlerinin ‘taşkınlığında’ öldürülen Iraklılar arasında 7 kadın ve 3 de çocuğun bulunduğunu yazdı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48