banner15

ABD Ordusu Karadeniz'e Açılıyor!

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, Romanya'yla üs anlaşması imzaladı. Rice'ın Bükreş ziyareti sırasında imzalanan anlaşmayla ABD, Romanya'da dört askeri üs kurabilecek. ABD'nin kurucağı üslerle Karadeniz’e yerleşmek istediği şeklinde yorumlar yapıl

ABD Ordusu Karadeniz'e Açılıyor!

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice’nın Avrupa temasları çerçevesinde uğradığı Romanya'da 4 askeri üs anlaşmasınun kurulması için imzaladı. ABD’nin kurucağı üslerle Karadeniz’e yerleşmek istediği şeklinde yorumlar yapılıyor. ABD tarihinde ilk kez bir Doğu Avrupa ülkesinde üst kurma anlaşması imzaladı. ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice’nın Bükreş’e yaptığı ziyaret sırasında imzalanan anlaşmaya göre Washington yönetimi, Romanya'da dört askeri üs kuracak. Bu üslerden birisi ise CIA'nin zanlıları sorguladığı iddia edilen bir tesis olduğu belirtiliyor. Ancak bu tesise ilişkin iddiları yanıtalmayan Rice, Romanya'yı güçlü bir müttefik olarak nitelendirerek “Romanya ülkemizle aynı değerleri paylaşıyor” dedi. ABD’nin kurulması kararlaştırılan üslerine ilişkin ilk açıklamayı Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu yapmıştı. Basescu, geçtiğimiz günlerde Karadeniz kıyısında askeri üs kurulması konusunda, Amerika ile anlaşmaya varıldığını söylemişti. Karadeniz’in Avrupa’nın güvenliği konusundaki önemini Amerika’nın anladığı görüşünü öne süren Basescu Amerikan üslerinin tam yerini ise açıklamamıştı.
 
Roman muhalifler yanıt istedi

Anlaşmayla ABD birlikleri, Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'nin terör zanlılarını sorguladığı iddia edilen bir tesisi üs olarak kullanabilecek. Condoleezza Rice, bu yöndeki iddiaları yanıtsız bıraktı. Washington ve Bükreş, daha önce bu üssün CIA tarafından kullanıldığı iddialarını reddetmişti. Bununla birlikte Romanya'daki siyasi partiler, ABD'den bu konuda izahat istenmesi gerektiğini söylüyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Romanya'dan önce Almanya'da yeni başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi.
İki lider, Berlin'de yaptıkları görüşme ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, iki ülkenin yakın çalışma ortağı olduğunu vurguladı. Merkel, görüşmede Avrupa'daki gizli CIA hapishaneleri ve CIA uçakları konusunun gündeme geldiğini belirtti. Almanya Başbakanı, bir yandan bağlı kalınması gereken demokratik kurallar olduğuna dikkat çekerken, aynı zamanda, istihbarat birimlerinin de kendilerinden beklenen görevleri yerine getirebilmeleri gerektiğine değindi. ABD Dışişleri Bakanı Rice, vatandaşlarını uluslararası terör tehlikesinden korumak için her şeyi yapmaları gerektiği konusunda Merkel'den farklı düşünmediğini, ancak bunun uluslararası yasalar ve düzenlemeler çerçevesinde yapılması gerektiğini belirtti. Rice, ABD'nin işkenceye başvurmadığı görüşünü yineledi. Toplantıda, CIA tarafından kaçırıldığı ve Afganistan'a götürülerek işkence gördüğü iddia edilen Alman vatandaşı Halid el-Masrî'nin durumunun da görüşüldüğü ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rukiye
Rukiye - 1 yıl Önce

Bır harîka olmuş bir resim bu kadar manîdar olur şîmdîkî çocuklar çok ama çok nasîpsz yoklukta varlığı yaşadık şımdîkı çocuklar varlıkta yokluk yaşıyorlar bîzler 70lerbende 1970olarak çok güzel yaşadım çocukluğumu hayatımın unutulmaz anıları

Ozgur Banoğlu
Ozgur Banoğlu - 7 ay Önce

Tüm masumiyetiyle çocukluğuma döndüm, tekrarını yaşadım. Emeğinize sağlık.

banner39

banner50

banner47

banner48