banner39

ABD ordusu sivilleri vuruyor

ABD'nin Irak'ta başlattığı saldırı tüm hızıyla sürüyor. Son 24 saatte 45 sivil öldü. Talabani Amerikalıların "Ahmak" olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD ordusu sivilleri vuruyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Bağdat'a yönelik son dört yılın en büyük Amerikan-Irak ortak saldırısı tüm hızıyla devam ediyor. Son 24 saat içinde 45 kişinin öldüğü kaydedildi. ABD ordusu ölenlerin direnişçi olduğunu iddia ederken, yerel kaynaklar ölenlerin sivil olduğunu bildirdi. Amerikan ordusu, dün de Felluce'de 13 direnişçinin öldüğü bir hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Ancak Felluce Hastanesi'nden bir doktor, bu saldırıda 7'si çocuk 30 kişinin öldüğünü söyledi.

Amerikan ordusunun Kuzey Irak'ta düzenlediği hava saldırısında sekiz Kürt peşmerge öldü, altı peşmerge de yaralandı. Kürt yetkililerin de doğruladığı saldırı dün gece Musul yakınlarında düzenlendi. Amerikan ordusu ise saldırının ardından beş Kürt peşmergenin öldüğününü duyurdu. Peşmergeleri hedef alan füzenin bir helikopterden mi, yoksa bir savaş uçağından mı fırlatıldığı açıklık kazanmadı. Fakat yetkililer, Musul'un doğusundaki bir Irak askeri mevziinin hedef alındığını söylediler.

Amerikan helikopterlerinin bombaladığı yerde siviller öldü.

Bölgedeki bir yetkili, saldırından sona Amerikalı askerlerin vurulan mevziiye giderek yaralılara yardım ettiklerini belirtti. Amerikan güçlerinin bir sözcüsü ise kendilerine ulaşan haberlerin incelendiğini kaydetti. Kuzey Irak'ta Bağdat rejimine karşı yıllarca direnen Kürt peşmergelerin çoğu, Saddam Hüseyin'in devrilmesi ardından Irak ordusuna katılmıştı. Amerikalıları "Ahmaklıkla" suçlayan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ABD'liler olmasaydı, Irak'taki saldırıları çoktan halletmiş olacaklarını söyledi.

ABD'nin zayiatı artıyor

ABD GenelKurmay Başkanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Douglas Lute, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, yakın zaman içinde özel bir güvenlik şirketine ait bir helikopterin düştüğünü söyledi.

Irak'ta son 3 haftada düşen ABD helikopterlerinin sayısının 6'ya çıktığını belirten Lute, bu helikopterlerden 4'ünün orduya, 2'sinin ise özel bir güvenlik şirketine ait olduğunu bildirdi.

İMAH Irak hükümetini istifaya çağırdı

Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH), yaptığı basın açıklamasında Irak halkının taleplerini yerine getiremeyen ve güvenliğini sağlayamayan dirayetsiz Irak Hükümeti’ni istifa etmeye çağırdı.

Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH), artık Irak halkının emniyet ve can güvenliğini sağlayamayan, temel ihtiyaçlarını gideremeyen ve kendisiyle düşmanları arasında engel koyamayan Irak Hükümeti’nden derhal görevini bırakmasını istedi. İktidarda daha fazla kalınması yaralı halkımıza yarın daha da zarar verecektir.

Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH), 5 Şubat 2007 / Pazartesi günü yaptığı 369 numaralı basın açıklamasında Irak Hükümeti’nin halen iktidarda kalmakta ısrar etmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Irak Hükümeti adeti olduğu üzere genellikle yapamadığı halde ihtiyaçları gidereceğini söylüyor; oysa buna muktedir değiller. Öyleyse iktidardaki hükümet neden varlığını devam ettirmek istiyor? İktidarın iş yapma konusundaki bu sessiz sağırlığı neden?

HEYET şunları söyledi: “Irak halkı arasında adres gözetmeksizin akıtılan kan için insanlık olarak acilen bir şeyler yapılmalıdır. Sürekli olarak işlenen eylemler nedeniyle gelecek nesiller yok olmakta ve her gün felaketler yaşanmaktadır. Bu yaşananlar, istediklerini gerçekleştirmek amacıyla iktidarda kalmak isteyen ve işgalcilerle anlaşan siyasetçi bir grubun iktidarda kalması için mazur görülebilecek hadiseler değildir. Bu kabul edilemez.”

IMAH, acilen dünyaya seslenerek asil hedeflerini gerçekleştirmek isteyen sabırlı mazlum Irak halkına yardımlarını artırmaları çağrısında bulundu.

Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH) basın açıklamasında şunları vurguladı: “Irak Hükümeti’nin temel insani ihtiyaçları -özellikle güvenliği- sağlamakta aciz olduğunu vurguluyor; buna örnek olarak masum sivillere yönelik işlenen suçları gösteriyoruz. İşgal güçleri, Irak Hükümetine bağlı asker ve polis güçleri Necef yakınlarındaki el-Zerge köyünü hedef almışlar, yaptıkları saldırılarda yüzlerce insanı katletmiş ve yaralamışlardır. Ardından zulümlerine Samra köyünde devam ederek % 90’ını yıkmışlar ve katliam gerçekleştirmişlerdir. Masum insanların cesetleri halen enkazlar altındadır. Bu terörist suçlara Hille ve Kerkük’teki saldırılar da eklenmiştir. Üzerinde oldukça fazla sorular taşıyan Sadriye bombalaması işlenen saldırıların sonuncusu olmayıp bilinen bazı bölgelerdeki masum insanlara yönelik olarak belirli hedefler doğrultusunda saldırılar yürütülmeye devam etmektedir.”

HEYET basın bildisinde birçok yönden Irak halkını hedef alan cinayetler silsilesiyle ilgili olarak: “İlk olarak işgalciler sonrasında da Irak Hükümeti ve emniyet güçleri, siyasi gruplar, dış mihrakların planlarına bağlı kanlı milisler ve arzularını gerçekleştirmek için terörü kullanan diğer gruplar yapılanlardan sorumludurlar.” denildi.

IMAH açıklamasında : “Kendileriyle yakından uzaktan hiçbir alakası olmayan kadın, çocuk, yaşlı ve esnaf tüm masum Iraklıları hedef alan saldırılar Irak’a zulümden başka bir şey getirmemiştir.” sözlerine de yer verdi.

HEYET, hiçbir gruba karşı önyargılı olmayan masum Irak halkının hayatlarına, mallarına, kutsiyetlerine ve namuslarına yönelik olarak sürekli yenilenen ve tekrarlanan alçakça saldırıları kınadı.

Direnişçilerden ABD ile masaya oturalım çağrısı

Bu arada Irak'ın önde gelen bir direniş grubu, ABD'ye "masaya oturalım" çağrısı yaptı. Dört yıllık işgal süresince koşullarını ilk kez açık bir şekilde sıralayan Sünni direnişçiler, işgal güçlerinin çekilme takvimi açıklaması karşılığında, silahlı grupların dağıtılacağı sözünü veriyor. Örgütün bazı koşullarının ABD'nin amaçlarıyla da örtüşmesi dikkat çekiyor.
 
İngiliz Independent
gazetesi Ortadoğu muhabiri Robert Fisk'in haberine göre, Irak'taki Sünni Arap direnişinin en önemli örgütlerinden 'Irak İslami Direniş Hareketi', ABD'ye ateşkes önerisinde bulundu.

Ön koşul olarak işgal güçlerinin ülkeyi terk etme konusunda müzakerelere başlama niyetini ortaya koymasını isteyen örgütün şartları şunlar:

* Irak Anayasası tamamen geçersiz sayılsın
* Mevcut Irak hükümeti lağvedilsin
* İyi niyet gösterisi olarak Irak'taki 5 bin tutuklu serbest bırakılsın
* Direnişin meşruiyeti tanınsın
* Bütün anlaşmalar için uluslararası toplum tarafından garanti altına alınacak bir takvim oluşturulsun
* Müzakereler kamuya açık yürütülsün
* Direnişte mücahit grupların temsilcileri de meşru olarak yer alsın
* Amerikan yönetimi ülkedeki büyükelçisi ve en üst düzey komutanı tarafından temsil edilsin
* Daha önce imzalanan anlaşmalar geçersiz sayılsın

Ateşkes önerisi bir direniş grubunun koşullarını açık açık ortaya koyması bakımından bir ilk olma özelliği taşıyor. Öne sürülen şartların büyük çoğunluğunun Amerikan yönetimi tarafından kabul edilmesi mümkün görünmüyor.

Ancak ateşkes önerisi Washington'ın ciddi olarak ele alabileceği bazı şartlar da sunuyor. Örneğin ateşkes karşılığında silahlı grupların dağıtılacağı ve direnişçilerin, meşruiyetinin tanınması durumunda Irak'ın eski ordusuna katılacağı sözü veriliyor.

Aylardır Nuri El Maliki hükümetinden bu konuda bir sonuç alamayan Amerikan yönetiminin bu seçenek üzerinde durabileceği yorumları yapılıyor.

Örgütün El Kaide ile bağlantısının bulunmaması ve yalnızca işgal güçlerine karşı savaşması da Washington'ın önerileri ciddiye alması açısından önem taşıyor.


Kaynak: BBC, El Cezire, Heyetnet ve Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?