banner39

ABD Ordusunda Cinsel Taciz Skandalları

Gerek ülke içinde gerek ülke dışında Amerikan ordusunda görev yapan her 7 kadın askerden biri cinsel tacize maruz kalıyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Ordusunda Cinsel Taciz Skandalları

Son birkaç yıl içinde kaç kadın asker, cinsel saldırıya maruz kaldı? Kaç kişi tutuklandı ya da işkence gördü?

Bütün bu utanç veren olaylar birbirini izlerken, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon cevap vermekten, en azından kamuoyuna bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Ancak ne olursa olsun Amerikan ordusunda cinsel taciz olaylarına maruz kalanlarla ilgili rakamların belli olduğu ve 1 Mayıs itibari ile Kongre’ye sunulacağı söyleniyor. Kongre’nin söz konusu probleme hakkettiği önceliğin verip vermeyeceğine ise şüphe ile bakılıyor.

Konuyla ilgili yapılan çalışmalar, haberler ve skandallar gösterdi ki 1990’ların ilk yarısından bu yana üniforma içindeki kadınlar cinsel tacize maruz kalıyor. Ordu içinde, kadınlara yönelik cinsel taciz skandalları bir diz soruşturmayı beraberinde getirse de yeterli derecede düzenlemeler yapılmıyor.

Son dönemlerde iki utanç veren olayın daha patlak vermesi, problemin ne derece yaygın olduğunu gösteriyor.

İlki, kadın askerlere yapılan cinsel tacizin üst düzey yetkililer arasında da yaygın oluşu. Hava kuvvetleri akademisi öğrencisi olan birkaç kadın asker, akademinin diğer öğrencileri tarafından cinsel saldırıya uğradıklarını ve komutanları tarafından bu olayı rapor ettikleri için cezalandırdıkları iddiasıyla olayı kamuoyuna duyurdu.

İkinci olay ise, kadın askerlere yönelik cinsel tacizin cephede de oldukça yaygın olduğunu gösterdi. Irak’ta görev yapan kadın askerlerin yaşadıkları ile ilgili kurum içi şikayetlerinin görmezden gelinmesi sonucu, askerlerin kongreden ve savunma gruplarından yardım talepleri basına ve internet sitelerine yansıdı.

Durumdan rahatsız olan Pentagon reform sözü verdi, ancak başka problemler su yüzüne çıktı. 1 yıl önce rapor edilmiş cinsel taciz olayları ve kurum içi soruşturmaları inceleyen Pentagon’un araştırma timi, soruşturmaların yetersiz, tamamlanmamış ve tehlikeli boyutta olduğunu rapor etti. Bu rapor üzerine Kongre 1 Mayıs’ta raporu görüşme kararı aldı.

10 gün önce ise, geçen yıla ait 3 askeri akademiyle ilgili araştırmalar kamuoyuna yansıyınca kadın askerlere yönelik cinsel taciz skandali ile ilgi yeni kanıtlara ulaşıldı. Akademide öğrenci olan her 7 kadın askerden biri son beş yıl içinde, sözlü tacizden tecavüze kadar uzanan cinsel saldırılara mazur kaldığını söyledi. Bu olaylardan sadece üçte biri rapor edildi.

Pentagon ise askeri akademilerde yaşanan skandalların topluma ayna tutmayacağını düşündüğü için rahat davranıyor. Savunma bakanlığının personel ve hazırlıktan sorumlu müsteşarı David Chu, ise kolejlerde meydana gelen rapor edilmemis saldırı ve tecavüzlerin ülke sahtına yayıldığını belirtiyor: ' tecavüzler, trajik bir biçimde, nerede kampüs varsa orada yaşanıyor."

Bu gerçek, ancak bir nokta gözden kaçıyor. Askeri kuvvetler, sivil toplumun kadınlara bahşettiği korunmayı kadın askerler sağlamıyor. Dahası cinsel tacize uğrayan kadın askerlerin dönecek bir yeri kalmıyor.

Ordunun dışında, bu olaya maruz kalan her hangi bir kadın, kimseden korkmadan yaşadıklarını polise rapor edebilir. Bağımsız savcılar ise şüphelilerin mahkemeye çıkarılması konusunda kararlı davranır. Askeri kuvvetlerde ise, yetki komutanlarda.. Komutanlar ise askerleriyle ilgili karar verirken tutucu davranıyorlar.

Bu durum kadın askerlerin şikayetlerini yaparken daha kontrollü ve sakıngan olmalarına neden oluyor. Dahası, askeri cinsel taciz kanunu ise oldukça eski. 1970’den bu yana, tecavüz konusundaki kanunun kapsamı genişletildi. Tecavüzün tanımı ve şeklini tanımlayan bu değiştirilmiş kanunda eşler arasındaki tecavüz de yer aldı. Ancak yarım yüzyıllık taciz hakkındaki askeri yasa konusunda hiç bir adım atılmadı, hatta bu yasanın yürürlükte oluşu bir çok davanın açılamamasına neden oluyor.

Geçen yıl, Kongre, Savunma Bakanlığı Pentagon’un taciz kanunu ile ilgili revizyon önerilerini bu ay sonuna kadar sunmasını istedi. Askeri yetkililer de, bu revizyonun kendi iş listelerinde olduğunu söyledi. Ancak bu da, kanıtların toplanması vaadi gibi, askeriye dışından gelen baskılar sonucu oldu.

Yapılacak reformlara göre, komutanlar artık kurum içi suçları daha ciddiye alacaklar. Ancak Pentagon’un tarihi gösteriyor ki bu reformlar için daha zaman var.

USA TODAY Gazetesinden islamdunyasi.com için çeviren:
Gülender Karabıyık

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?