ABD ordusunda dini kriz

Pentagon, ABD Ordusu'nun üst düzey askerlerini Hıristiyanlık propagandası yaparken görüntüleyen video ile ilgili soruşturma başlattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD ordusunda dini kriz

Askeri Dini Özgürlük adlı bir grup tarafından dün basına sızdırılan kasette, aralarında ABD'nin Türkiye'deki üst düzey askeri yetkililerinden General Pete Sutton'un da bulunduğu üst düzey Pentagon yetkililerinin "Hristiyan Elçiliği" olarak adlandırılan Hıristiyan Evangelist gruptan övgüyle bahsettiği kaydedildi.

Askeri Dini Özgürlük grubu, Pentagon'da her hafta dualı kahvaltı tertip ettiği belirtilen Hıristiyan Elçiliği adlı grubun, ABD askerlerinin "dini özgürlükler ve laiklik" kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle yargılanmalarını talep ediyor.

Dün düzenlenen basın toplantısında yayınlanan videoda, Türkiye'deki ABD Savunma İşbirliği Ofisi başında bulunan Sutton'un "Pentagon'da benim için önemli olan, benimle aynı inancı taşıyanlarla biraraya gelip çalışmaktır" sözleri yer alıyor. 2005 yılında çekilmiş olduğu anlaşılan videoda generaller ve üst düzey Pentagon yetkilileri, Hıristiyan Elçiliği adlı gruba övgüler yağdırıyor. Videoda İncil'den ayetler okuyan askerlerden görüntüler de yer alıyor.

Videoda General Jack Catton ise, "Ben eski kafalı bir Amerikalıyım. Önceliğim Tanrı'ya olan inancım, ailem ve ülkemdir. Hıristiyan Elçiliği, duygularımın bu şekilde gelişmesinde ilham kaynağım oldu. ABD Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı'na tavsiyelerde bulunan bir çok kadın ve erkek Pentagon görevlisi, Tanrı'nın varlığını hissetme ihtiyacı duyuyor" şeklinde konuşuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?