banner15

ABD Ordusundan 'Çirkin' Taktik

Irak'taki ABD askerlerinin, yakalamak istedikleri Iraklıları ele geçirmek için eşlerini kullandığı ortaya çıktı. ABD'nin önde gelen insan hakları örgütlerinden ACLU'ya göre, çok sayıda direnişçinin eşinin tutuklanmış olabileceği ifade ediliyor.

ABD Ordusundan 'Çirkin' Taktik

Irak'ta Amerikan askerlerinin, 2004 yılında direnişçileri bulabilmek için karılarını tutukladığı ortaya çıktı. ABD'nin önde gelen insan hakları örgütlerinden ACLU'ya göre, askerler bu yola en az iki kere başvurdu. ACLU'nun açıklamasına göre, askerler bir keresinde biri daha kundakta olmak üzere üç çocuğu bulunan 28 yaşındaki bir kadını, orada bulunan bir istihbarat subayının itirazına rağmen alıp götürdü. ACLU avukatı Amrit Singh, "bu kabul edilemez bir taktik" değerlendirmesinde bulundu. Savunma İstihbarat Ajansı'ndan (DIA) bir sivil yetkilinin günlüğünden edinilen bilgilere göre, ilk olayda özel bir birliğin üç çocuklu bir anneyi "kocasının teslim olmasını sağlamaya yönelik bir baskı yapmak" için yakaladığı kaydedildi. DIA çalışanının "gizli" başlığıyla yazdığı 10 Haziran 2004 tarihli nota göre, "ABD özel görev kuvveti, 9 Mayıs tarihinde Bağdat'ın kuzeyindeki Termiye'de "bir terör şüphelisi"nin eşini gözaltına aldı." 28 yaşındaki kadının üç çocuğu bulunduğu kaydedilen notta ayrıca, operasyonun asıl hedefinin kadının kocası olduğu ve "adamın teslim olmasının sağlanması için eşinin yakalanması emri verildiği" belirtiliyor. Bir başka olayda ise ABD'li bir yarbayın elektronik posta mesajında "Adamı almak için ne yapıyorsunuz. Kapıya not bırakıp karısını almaya gelmesi için çağırdınız mı?" dediği belirtiliyor.

Çok sayıda kadını tutukladılar

ABD ordu sözcüsü Paul Boyle ise bu dökümanlardan gerçekte "ne olduğunu" çıkarmanın zor olduğunu ifade etti. Boyle tek bir mesajdan genelde olup biten hakkında bilgi edinmenin çok zor olduğunu belirtti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan bazı belgeleri açıklamasını isteyen ACLU, mahkeme kararıyla edinilen belgelerle "Uluslararası Cenova Anlaşması"nın ihlal edildiğine dikkat çekiyor. ACLU, Irak'ta geçenlerde kaçırılan Amerikalı kadın gazetecinin serbest bırakılması için bütün Iraklı kadın tutsakların serbest bırakılmasının istenmesinin, çok sayıda direnişçinin eşinin tutuklanmış olabileceğini akla getirdiğini belirtti. Amerikan ordusu, önceki gün 5'i kadın 419 tutsağı serbest bırakmış, ancak bunun gazeteci Caroll'u kaçıranların istekleriyle ilgisi olmadığını açıklamıştı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48