banner39

ABD Ordusundan Fırat saldırısı

ABD ordusu Irak'ta, Fırat nehri boyunca Hadise, Haklaniye, Bervena kasabalarını içeren saldırıya "Nehir Geçidi" adını verdiler. Suriye sınırındaki "Demir Yumruk" saldırısı ise sürüyor. 4 Amerikan askeri öldürüldü. Zerkavi'den Ramazan'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Ordusundan Fırat saldırısı

Irak'ın batısındaki Fırat Vadisi'nde 2 bin 500 Amerikan askerinin dün yeni bir saldırı başlattığı bildirildi. Ordudan yapılan açıklamada saldırıların Hadise, Haklaniyah ve Barwana civarında yoğunlaştığı kaydedildi. "Nehir Kapısı" adı verilen yeni saldırının Irak'taki el-Kaide'nin Fırat Nehri Vadisi'ndeki 3 şehirde eylemde bulunma imkanını ortadan kaldırmak ve burada yaşayanları direnişçilerin "cinayet ve kötü davranışından" kurtarmak amacıyla başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, "Hadisa, Suriye sınırından geçen el-Kaide için önemli bir geçiş noktasıdır" denildi. Geçen cumartesi gününden beri devam eden Anbar eyaletindeki diğer saldırıda şu ana kadar 33 direnişçinin öldürüldüğü belirtildi.   
 
İnsansız ABD uçağı düşürüldü
 
Iraklı direnişçi bir grup Bağdat'ın batısında insansız bir Amerikan uçağının düşürüldüğünü iddia etti. Dün bir İnternet sitesine gönderilen mesajda "Kutlu Felluce'deki Irak İslami Direniş Hareketi'nin askeri kanadı 1920 Devrimi Zelzele Tugayları bir Amerikan casus uçağını düşürdüğünü iddia ediyor" denildi. Önceki gün ABD ordusu insansız bir uçağın Felluce'de bir evin üzerine düştüğünü doğrulamıştı. Geçen Cumartesi günü başlatılan ve "Demir Yumruk" adı verilen Amerikan saldırısı ise daha batıda Suriye sınırı civarında devam ediyor.   
 
4 Amerikan askeri öldürüldü
 
Irak'ta dün 4 Amerikan askerinin daha öldüğü bildirildi. ABD ordusu, Suriye sınırındaki Karabila'da bir, ülkenin batısındaki Anbar bölgesindeki Haklaniye'de de 3 Amerikan askerinin öldüğünü açıkladı. Irak'ın başkenti Bağdat'ın yaklaşık 65 kilometre batısında, Felluce'ye yakın Takaddum kabasası yakınında dün sabah vurulan bir Amerikan askeri de bu sabah hayatını kaybetmişti. 
   
"Ramazan'da saldırıları artırın çağırısı"

 
Irak'ta el-Kaide ile bağlantısı bulunan Ebu Musab Zerkavi'nin örgütü, Sünnilere Ramazan ayında saldırıları artırma çağrısı yaptı.   Örgütün bir internet sitesinde yayımlanan bildirisinde, Ramazan ayında ''cennetin kapılarının açık'' olduğu belirtildi ve ''Müminleri, ülkede yozlaşma tohumları eken, Kur'an-ı Kerim'i yakan, evleri ve camileri yıkan haçın kölelerini öldürmeye çağırıyoruz'' denildi.      
 
      

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?