banner15

ABD Orta Asya'da üs krizi yaşıyor

Özbekistan'nın verdiği notadan sonra bu ülkeden askeri gücünü çeken ABD şimdi de Kırgızistan ile askeri üs sorunu yaşıyor.

ABD Orta Asya'da üs krizi yaşıyor

Özbekistan'nın verdiği notadan sonra bu ülkeden askeri gücünü çeken Amerika Birleşik Devletleri şimdi de Kırgızistan ile askeri üs sorunu yaşıyor. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in önceki gün devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ABD'ye, askeri üssün ücreti konusundaki anlaşma için 1 Haziran'a kadar mühlet vermesi, olası anlaşmazlık durumunda ise iki devlet arasındak 2001 yılında imzalanan askeri anlaşmanın tek taraflı bozubilecekleri uyarısı Pentagon'nun bölgedeki askeri varlığına yeni bir boyut kazandırdı.

Uzmanlar, Bakiyev'in bu çıkışıyla ABD'nin bölgedeki askeri varlığının kritik bir sürece gireceğini belirtirken , Kırgızistan'ın ikna edilebileceği görüşü ağırlık kazanıyor. Bakiyev'in bu çıkışı her ne kadar ABD'ye karşı bir uyarı olarak değerlendirilse de bazı çevreler Kırgzı liderin önümüzdeki günlerde Moskova'ya yapacağı ziyaret öncesinde Rusya'ya şirin görünme ve bu ülkeye "biz bu konuda sizinleyiz" mesajı verme hareketi olarak yorumluyor.

ABD'nin Kırgızistan'da askeri güç bulundurma şartının maddi sorunlara takılmayacağını dile getiren siyasi uzmanlar, Bişkek'in ABD için ileri sürdüğü yıllık 200 milyon dolarlık üsün kira bedelinin taraflar arasında sorun olmayacağını ve bu konuda mutabakata varılacağını illeri sürüyor.


Konu ile ilgili Azatlık Radyosu'na görüşlerini dile getiren Kırgızistan'nın içişleri eski Bakanı Keneşbek Düşübayev Bakiyev'in konuyla ilgili açıklamasını Rusya ziyareti öncesi özel bir jest olarak yorumladı. Sivil toplum örgütü temsilcilerinden Edil Baysalov ise bu gelişmede Kırgızistan'ın Rusya'yı dinlediğini, Bakiyev'in açıklmasının ülkeyi dış politikada zor durumda bırakacağı görüşünü savundu.

ABD askeri gücünün Kırgızistan topraklarını bir an önce terk etmesini isteyen bazı çevreler ise Kırgızistan'ın bu konuda taviz vermemesi gerektiğini savunuyor. Bölgede terörle mücadelenin sona erdiğini ve Afganistan'da durumun sakinleştiğini dile getiren siyasetçi Emil Kapragayev, " Eğer Kırgızistan terörle mücadele konusunda üzerine düşen görevi yapmışsa ve ABD askerine ülkesinde belli bir süre kalma izini vermişse görevini yapmıştır ve yabancı askerle şimdi ülkeyi terk etmeli" diyor.

Bir diğer siyasetçi Asker Mambataliyev ise ABD askerinin Kırgızistan'dan çıkartılmasına karşı çıkıyor. ABD'nin Kırgızistan'da bulunmasının bölgede süper güçler arasında dengenin sağlanılması açısından önem arz ettiğini iddia ediyor. Mambataliyev "Eğer ABD ülkeyi terk ederse, Kırgızistan bu kez Rusya ve Çin'nin etkisi altına girecek." değerlendirmesini yapıyor.

Tüm bunlara rağmen Rusya ve ABD'nin Kırgızistan'da askeri güç bulundurmaları, terörle mücadeleden ziyade bölge üzerinde hakimiyeti elde etme mücadelesi olarak değerlendiriliyor. Bölgede bu denli bir askeri güç bulundurmayı gerektirecek bir gerginlik ve terör tehdidinin olmadığını dile getiren bölge uzmanları, bu durumun süper güçlerin bölge üzerindeki hakimiyet mücadelesinin bir neticesi olduğunu vurguluyor.


Özbekistanlı Dış Siyaset Uzmanı Kabılbek Kerimbekov ise ABD'nin Kırgızistan'da askeri güç bulundurmasının perde arkasında Afganistan'da veya bölgede var olduğu iddia edilen terör tehdidinden ziyade bu devletin Hazar Havzası'ndaki zengin petrol yataklarına hakim olma, bölgedeki zengin uranyum yataklarını ele geçirme ve bölgedeki rakipleri Çin, Rusya, İran ve Hindistan'ı daha yakından talip etme amacının yattığını dile getiriyor.

11 Eylül'den sonra ABD, Afganistan'daki Taliban yönetimine müdahale amacıyla Bişkek'teki Manas Havaalanı yakınlarına Gansi askeri üssünü kurdu. Rusya da 2003 yılında Bişkek'te Askeri üssünü (Kant) açarak bölgedeki varlığını perçinleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48