banner15

ABD, Pakistan'a öfkeli

Financial Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı, "McCain CIA hapishaneleri yüzünden başkanlığı riske atacak".

ABD, Pakistan'a öfkeli

Yabancı terör zanlılarının yargılanmalarını düzenleyen yasa tasarısı, Amerikan Senatosu'nun Silahlı Kuvvetler Komisyonu'ndan geçti.

Başkan George Bush tasarının kabul edilmesinin ulusal güvenliği tehlikeye atabileceğini söyleyip veto tehdidinde bulunmuştu.

Tasarının komisyondan geçmesinde, Cumhuriyetçi Parti'nin 2008 seçimindeki en güçlü başkan adayı görülen John McCain'in payı büyük.

Financial Times ise McCain'in başkanlık şansını yok etme pahasına, tartışmada geri adım atmama taraftarı olduğunu belirtiyor. Gazete senatörün sözcüsünün açıklamasını da sayfalarına taşımış:

"McCain'in tavrını ortaya koyma kararı siyasi hesaplara dayanmıyor. John McCain Amerikan askerlerini ve değerlerimizi korumak için doğrusunun bu olduğuna inanıyor."

"Gerekirse AB üyesine yaptırım uygulansın"

George Bush geçen hafta Avrupa'da gizli CIA cezaevleri olduğunu itiraf etmiş, dünse ilk kez Avrupalı bir bakan bu konuda ifade vermişti.

Avrupa Parlamentosu'nun soruşturmayı yürüten komisyonuna bilgi veren, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'tu.

İspanyol El Pais gazetesi, Moratinos'un gizli CIA uçuşlarında İspanya topraklarının aktarma için kullanılmış olabileceğini kabul etmesine değiniyor.

Gazete Avrupa Parlamentosu'na kıtadaki gözaltı merkezleri hakkında da kapsamlı soruşturma açma çağrısı yapıyor ve ekliyor:

"Eğer bu gözaltı merkezlerinden herhangi biri AB üyesi bir ülkenin toprağındaysa, bu ülkeye yaptırım uygulanmalıdır."

El Pais'e göre AB adaylarından Romanya'nın bu gözaltı merkezleriyle ilgisi tespit edilirse, bu durum genişleme sürecinde hesaba katılmalı. İspanyol gazetesi bu noktada AB'yi de genel anlamda eleştiriyor:

"Avrupa hâlihazırda insan haklarına saygı konusunda hem üyelerinden, hem de üye adaylarından beklentilerini azalttı."

"Güney Kore BM'de ekonomik gücünü kullanıyor"

İngiliz gazetelerinden Times, Birleşmiş Milletler'de genel sekreterlik yarışında artık sona yaklaşıldığını belirtiyor.

Gazeteye göre çoğu diplomat artık Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon'un görevi devralmasının önlenemeyeceğini düşünüyor.

Times haberinde yarışın yürütülüş şeklinden rahatsızlık duyanlar olduğunu da vurguluyor:

"Yarışta Güney Kore'nin rakibi olan ülkelerin temsilcileri özel sohbetlerinde, Seul Yönetimi'nin adayını destekleyen ülkeleri ödüllendirmek için ekonomik gücünü kullanmasından şikâyet ediyor."

ABD, Pakistan'a öfkeli

Daily Telegraph'daki bir haberin başlığı ise "Pakistan Taliban savaşçılarını serbest bırakırken, Amerika öfkeli."

Pakistanlı avukatlar, son dört yılda El Kaide ve Taliban'la bağlantılı olduklarından şüphelenilen 2500 kişinin serbest bırakılmasını sağladıklarını söylüyor.

Daily Telegraph'a göre artık Pakistan'ın "Terörle Savaş"ta önde gelen bir müttefik olduğu konusunda inandırıcılığı sorgulanıyor.

İslamabad'daki Amerikalı bir diplomatsa gazeteye şu açıklamayı yapmış:

"Zanlıların önce gözaltına alınmaları, sonra serbest bırakılmaları konusunda Pakistan'ı defalarca uyardık. Pakistan'ın tavrını büyük kaygıyla izliyoruz."

Irak'ta 'antik eser' kaygısı

Times'taki bir diğer haberdeyse Irak'ta Turizm Bakanlığı'na bir İslamcı partiden Liva Sumaysim'in atanmasının kaygı yarattığı belirtiliyor. Sumaysim'in eşi, Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın akrabası.

Irak'ta atama sonrası korkulansa ülkenin Sümer ve Babil dönemlerine ait tarihi eserlerinin kaybedilmesi.

Irak'ın antik eserleri ve kültür mirasıyla ilgili komitenin eski bir üyesi Times'a şunları söylemiş:

"Irak'ın tarihi eserlerinin bir grup deli yüzünden tahrip edilip yağmalanmasından gerçekten kaygı duyuyoruz."

Aynı komitenin bu yaz istifa edip Suriye'ye kaçan eski başkanı Donny George da endişeli:

"Turizm Bakanlığı'nda görev verilen bu insanlarla çalışamam. Hiçbir şey bilmiyorlar. Sadece İslam dönemiyle ilgililer. Irak'ın önceki dönemden kalma mirasıyla değil."

"Dünya barışçı ama güvenilir değil"

Financial Times yazarı Philip Stephens ise bugünkü yazısına, önemli bulduğu bir ikilemin altını çizerek başlıyor: "Dünya nadiren şimdiki gibi hem daha barışçıl, hem de daha güvensiz bir yer olmuştu."

Philip Stephens bu noktada 2. Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana dünyada hiç bu kadar az savaş görülmediğini hatırlatıyor.

Ancak yazar bu duruma karşın Irak ve Afganistan'daki problemlerle, İsrail-Filistin sorununun küresel düzeyde güvenlik için ciddi tehdit oluşturduğunu vurguluyor.

Küreselleşmenin, cihad savaşçılarının uluslararası şebekeler oluşturmasını kolaylaştırdığını söylüyor Stephens. Ve yazısını şöyle bitiriyor:

"Amerika ve müttefikleri, iyi tanımlanmamış ve kazanılması mümkün olmayan bir "Terörle Savaş"ı mı sürdürmeli? Yoksa Batı, radikal akımlara oksijen sağlayan sorunların çözümü için sabırlı ve kararlı bir şekilde hareket ettiğini mi göstermeli? Bence son beş yılda edindiğimiz tecrübe, bize bunun yanıtı belli bir soru olduğunu gösteriyor."

"Türkiye gibi ülkelere daha fazla söz hakkı lazım"

Guardian bugünkü başyazısında "Fon'u kurcalamak" demiş. Bahsedilen, Uluslararası Para Fonu IMF. Gazete IMF'de ülkelerin oy ağırlıklarının yeniden düzenlenmesi için yapılan çalışmalardan memnun:

"IMF'nin mevcut yönetim yapısı 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin kalıntısıydı, güç Amerika ve Avrupa'nın elinde toplanmıştı. Bu değişmeli. Gelişmekte olan Çin, Türkiye, Hindistan gibi ülkelere daha fazla söz hakkı verilmeli. Ancak sadece bu da yetmez. IMF'nin esas müşterileri, Sahra Çölü'nün güneyindeki Afrika ülkeleridir. Fonun çalışmalarında, onlar da daha fazla söz sahibi olmalı."

"Türkiye yüzölçümü kadar buz kütlesi eridi"

Independent'ın manşetiyse "Yok olan dünya". Independent Kuzey Kutbu'nda buzulların erimesinin aniden hız kazandığını, bunun da küresel ısınmanın ne kadar etkili olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın, farklı uydu gözlem teknolojileriyle yaptırdığı iki ayrı çalışmada da son iki yılda erimenin hızlandığı tespit edilmiş.

Haberde eriyen buz miktarıyla ilgili bir de rakam var:

"Bir yılda yaklaşık 720 bin kilometrekarelik buz kütlesi eridi. Bu da neredeyse Türkiye'nin yüzölçümüne eşit."

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48