banner39

ABD, Pakistan'daki saldırılarına hız verdi

ABD, Pakistan'daki desteğini kaybedeceği korkusuyla bölgedeki saldırılarını sürdürüyor.

Arşiv 27.03.2008, 12:10 27.03.2008, 15:47
ABD, Pakistan'daki saldırılarına hız verdi

 

Mahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni

Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinden alınan bilgilere göre, Amerikan Ordusu, Pakistan'ın kabile bölgelerinde faaliyet gösteren El Kaide unsurları ve diğer savaşçılar aleyhine saldırılarına devam ediyor.

ABD bu operasyonlara, Pakistan'ın yeni liderlerin askerî müdahaleleri azaltma üzerinde ısrar edecekleri endişesiyle hız verdi.

MÜŞERREF'İN GÜCÜ GİDEREK ZAYIFLAYACAK

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, ABD'nin saldırılarını genelde destekleyen Başkan Perviz Müşerref'in gücünün önümüzdeki aylarda daha da zayıflayacağı endişesiyle Amerikan Ordusu, El Kaide Örgütü'ne maksimum darbeyi vurabilme amaçlı saldırılarını yoğunlaştırdı.

Geçtiğimiz iki ay içerisinde ABD'nin kontrol ettiği insansız Predator uçaklarının El Kaide unsurları tarafından kullanılan üç yeri bombaladığı biliniyor.

"SADECE EL KAİDEYE YÖNELİK"

Aynı yetkililer, bu saldırıların Başkan Perviz Müşerref ile Genel Kurmay Başkanı General İşfak Keyani'nin Amerikan saldırılarının, Pakistan Taliban'ı aleyhine değil de, Pakistan'da faaliyet gösteren El Kaide unsurları aleyhine kullanılmak kaydıyla zımni onaylarını alındıktan sonra gerçekleştirildiğini ifade ettiler.

Pakistan'ın askerî güçlerinin kontrolünü elinde bulunduran Devlet Başkanı Perviz Müşerref, uzun bir süredir Amerikan saldırılarına kendi tarafından müsaade etti.

Şu da var ki, Pakistan'daki önde gelen partilerin lider kadrosu, İslamabad ve Jakobabad yakınlarında konuşlanmış insansız Predator uçaklarının saldırıları da dâhil, bu tür tek taraflı saldırıların gelecekte sınırlandırılabileceği uyarısında bulundular.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?