banner15

ABD: PKK Bürolarını kapatacağız

ABD Dışişleri Bakanı Müsteşar Yardımcısı, Türkiye’nin yanında olduklarını, PKK şubelerini kapatmaya çalıştıklarını bildirdi.

ABD: PKK Bürolarını kapatacağız

Dışişleri Bakanı Rice’ın Siyasi İşlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Nicholas Burns, Irak’la ittifak konusunda Türkiye’nin yorumlarını dinleyeceklerini belirterek, “Bu konuyu Irak’a bırakacağız” dedi.

Burns, PKK konusunda Türkiye’nin yanında olduklarını, PKK şubelerini kapatmak için çalıştıklarını bildirdi.

Ortadoğu turunun ilk ziyaretini Türkiye’ye yapan, Burns, Parlamentoda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaklaşık 1.5 saat görüştü.

Görüşmenin ardından TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Burns, ABD Başkanının, Dışişleri Bakanının ve ABD halkının Türkiye’ye “müttefik dayanışmaları, Afganistan ve Lübnan’a yaptığı insani yardımlardan, Filistin’e verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini getirdim” dedi.

Burns, Irak ve PKK konusunda Başbakan Erdoğan’la yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ

Burns, ülkesinin PKK’nın, Türkiye’ye verdiği kayıplardan dolayı derin üzüntü içerisinde olduğunu belirterek, “Bu can kaybından dolayı üzüntü duyduğumuzu ve Başbakan’ı bu konuda ikna ettim. Elbette PKK’nın yaptıklarını ve saldırıları ABD onaylamıyor. Biz PKK’yı tanımıyoruz. PKK’nın şubelerini kapatmak için çalışıyoruz” dedi.

MAHMUR KAMPI KAPATILACAK

Burns, önceki gün Mahmur kampına yapılan saldırıyı hatırlatarak, bu kampın kapatılması konusunda girişimlerin olduğunu kaydetti.

Kıbrıs konusunda Erdoğan’la olumlu görüşmeler yaptığını belirten Burns, ABD’nin bu konuda taraflarla görüşmelerini sürdüreceğini bildirdi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48