ABD Planı Türkiye'nin aleyhine

Washington Times gazetesi, ABD’nin Irak politikasının Türkiye’nin çıkarlarına aykırını olduğunu belirterek, Türkiye’nin Washington’dan PKK konusunda somut adım beklediğini yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Planı Türkiye'nin aleyhine

Gazetede yayınlanan bir köşe yazısında Amerika’nın Türkiye’nin karşısındaki PKK terörü tehlikesini kabul ettiğini ve PKK’yı suçladığını, ancak buna rağmen Kuzey Irak’taki PKK birimlerine karşı Türkiye’nin bir sınır ötesi operasyon yapmasına karşı çıktığı belirtildi.

ABD’nin Türkiye’ye PKK sorununu ciddiye aldığını göstermek için özel bir temsilci atadığı ifade edilen yazıda, ancak Türkiye’nin, bu koordinasyon çalışmasının etkili bir biçimde işleyip işlemediği konusunda şüpheleri olduğu kaydedildi.

Gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta daha somut adımlar bekledikleri yönündeki çıkışını hatırlattı. Yazıda, Ankara’nın beklediği Kuzey Irak’taki kamplara yönelik askeri müdahale gibi somut adımların, “birleşik ve istikrarlı” bir Irak arayan ABD tarafından atılamayacağı değerlendirmesi yapıldı.

Yazıda, Türkiye’nin PKK terörizmi ile ilgili kaygılarının asıl sebebinin Kuzey Irak’taki özerk ya da yarı-özerk bir Kürt bölgesinden desteklenerek Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tehdit etme kaygısı olduğu belirtildi.

Gazete, Türkiye’nin 2003 yılından bu yana Kürtlerin Kuzey Irak’taki petrol bölgelerini kontrol etmesinden de endişe duyduğunu kaydetti.

2007 yılında yapılacak seçimlerde Başbakan Erdoğan’ın kendini Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesinin beklendiği ifade edilen yazıda, “kritik AB süreci ve yükselen PKK terörizminin Türkiye’de milliyetçiliği körüklediği” belirtildi. Gazete, bu nedenle oyların AKP’den MHP’ye yöneldiği değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?