banner39

ABD Polonya'ya füze bataryası yerleştiriyor

Amerika, rafa kaldırdığı füze kalkanı projesine rağmen, Polonya'ya bir 'patriot' füze bataryası yerleştirmeyi kabul etti.

Arşiv 08.10.2009, 16:13 09.10.2009, 10:26
ABD Polonya'ya füze bataryası yerleştiriyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus haber ajansı RIA Novosti'nin Polonya'da yayın yapan RMF FM adlı radyoya dayandırdığı bir habere göre Amerika, Polonya'ya bir Patriot füze bataryası yerleştirmeyi kabul etti. Washington'dan yeni dönen bir Polonya heyeti, Amerikalı yetkililerden füzelerin Polonya topraklarına yerleştirileceği güvencesi aldı. Ancak haber, önleyici füze sayısı hakkında bir bilgi içermiyor.

Barack Obama, Doğu Avrupa'ya yerleştirilecek füze savunma sistemini ıskartaya çıkarmadan önce Polonya Savunma Bakan yardımcısı Tanislaw Komorowski, Rusya'nın itirazlarına rağmen Patriot hava savunma füzelerinin ve 100 civarında Amerikan personelinin bu yıl sonuna kadar Polonya'ya konuşlandırılacağını belirtmişti.

Amerika, Bush döneminde, füze sistemi unsurlarının Polonya'ya yerleştirilmesi karşılığında bir Patriot bataryası dâhil Polonya hava savunma sistemini iyileştirme sözü vermişti.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ise Obama döneminde, Füze kalkanı projesinde ilerleme sağlansın ya da sağlanmasın, bir Patriot bataryasının Polonya'ya yerleştirileceğini geçen Şubat ayında açıklamıştı. Dolayısıyla bu son haberde geçen Patriot bataryasının, Bush yönetiminin füze kalkanı programına iştirak etmesinden dolayı Polonya'ya söz verdiği Patriot bataryası olması muhtemel. Eğer öyleyse, Obama yönetimi, füze kalkanı projesinin mimârisini değiştirmesine rağmen Polonya'nın hakkını mahfuz tutmuşa benziyor. Ancak yine de bir bağış mı yoksa satış mı olduğu yahut Amerikan bataryası olarak mı yerleştirileceği şu an için belli değil. Tanislaw Komorowski, Reuters'in geçen Mayıs ayında kendisiyle yaptığı röportajda "bütçedeki kısıtlamalardan dolayı şu an Patriot bataryalarının bedelini karşılayamayız fakat 2013'ten itibaren kendi silahlı kuvvetlerimiz için satın almayı düşüneceğiz" demişti.

Polonya'ya bir Patriot bataryasının verilmesi, daha yeni rafa kaldırılan Bush yönetimi füze kalkanı projesinin hemen raftan indirildiği anlamına gelmiyor.

ABD'nin Patriot füzeleri halen Mısır, Almanya, Yunanistan, İsrail, Kuveyt, Hollanda, Suudi Arabistan ve Tayvan'a yerleştirilmiş bulunuyor.

banner53
Yorumlar (1)
Ahmet Hasan 12 yıl önce
ABD elindeki patriotları bol keseden, sağa sola vermeye başladığına göre, anlaşılan bunların etkili kullanım süreleri sona ermiş bulunuyor.
Çok yakında yeni model silahlar gündeme gelir.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?