banner39

ABD, Putin'e tepki gösterdi

ABD, Vladimir Putin'in, dünyanın geri kalanını umursamadan tek başına hareket eden bir güç olarak tanımlamasına tepki gösterdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD, Putin'e tepki gösterdi

Beyaz Saray, Rus lider Vladimir Putin'in ABD'yi, dünyanın geri kalanını umursamadan tek başına hareket eden bir güç olarak tanımlamasına tepki gösterdi.

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin, tek taraflı olarak hareket eden güç olarak nitelendirilmesine kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Rusya'nın da içinde bulunduğu İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin nükleer programlarına ilişkin çok taraflı yürütülen gayretlere dikkat çeken Snow, "Bu yönetim, gerçekte, çok taraflılık ve diplomasinin araç olarak kullanılması prensibine sıkı sıkıya bağlıdır" dedi.

Rusya'nın İran'daki problemin çözümüne yönelik katkısına değer verdiklerini belirten Snow, "Açıkçası daha bugün (Kuzey Kore'nin nükleer programına ilişkin) devam eden altılı müzakereler, bunun klasik bir örneğidir" diye konuştu.

Putin'in açıklamalarının ABD-Rusya ilişkilerinde bir gerilime neden olup olmayacağı yönündeki bir soruya ise Snow, "ABD Rusya'yı önemli bir müttefik olarak görüyor" şeklinde cevap verdi.

Bush'un, Putin ile samimi bir diyalogu bulunduğunu vurgulayan Snow, "İkisi de birbirini anlıyor. Birlikte çalışmaya devam edecekler" ifadelerini kullandı.

İHA

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?