banner15

ABD-Rus çekişmesi

Türkmenbaşı Niyazov'un cenazesi, enerji konusunda yoğun kulis faaliyetlerine sahne oldu. Rus ve ABD temsilcileri, Türkmen yetkilileri abluka altına aldı.

ABD-Rus çekişmesi

Rus Başbakanı Mihail Fradkov ile Türkmen gazının baş dağıtımcısı olan Rus devi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, cenazeye katılıp Türkmen yetkililerle görüşmeler yürüttü.
 
ABD'yi ise Dışişleri'nin Asya'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Richard Boucher temsil etti.
 
Boucher, Devlet Başkanvekili Gurbanguli Berdimuhammetov dahil bir dizi temasta bulundu.
 
Amerikalı yetkili, "Türkmen halkı bir belirsizlik döneminden geçiyor. Böyle bir zamanda ilişkilerde yeni başlangıç umduğumuzu vurguluyoruz. Orta Asya'da işbirliği yapmamız için pek çok fırsat var. Yeni Türkmen yönetimi, halkının hayrı için bu fırsatlardan yararlansın" dedi.
 
Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov geçirdiği kalp krizi sonucu 21 Aralık'ta hayatını kaybetmişti.
 
Niyazov'un ölümü, Avrupa'ya doğalgaz akışının güvenliği konusunda soru işaretleri doğurdu. Siyasi gözlemciler, ülkenin tek hakimi Türkmenbaşı'nın yerine geçmek için yapılacak iktidar mücadelesinin, bir enerji krizine dönüşebileceği uyarısında bulunuyor.
 
Türkmenbaşı, kendisinden sonra ülkenin yönetimini ele alacak kişiyi işaret etmedi. Bu nedenle ülkenin siyasi istikrarı şu an için belirsiz.
 
Bu durum Türkmenistan'ın 5'inci büyük doğalgaz üreticisi olması dolayısıyla enerji politikalarını yakından ilgilendiriyor.
 
Türkmenbaşı, Avrupa doğalgazının yüzde 25'ini sağlayan Gazprom'a doğalgaz satışını arttırmaya karar vermişti. Kısa vadede olmasa da uzun dönemde, siyasi iktidar mücadelesinin bu kararları etkileyeceği belirtiliyor.
 
"Ukrayna'ya gaz akışı durabilir"
 
Bu arada, Deutsche UFG firması uzmanları "Eğer Niyazov'un ölümü siyasi istikrarsızlığa yol açarsa Ukrayna'ya gaz akışı durabilir" açıklaması yaptı.
 
Uluslararası Kriz Grubu'nun Orta Asya Proje Başkanı Michael Hall da "Türkmenistan'ın dev doğal gaz rezervlerine sahip olduğunu ve çok sayıda ülkenin bu rezerleri işlemek için mücadele halinde olduklarını unutmamak gerek. Bunlara Rusya ve Çin de dahil. Ortaya çıkacak yeni hükümeti etkilemeye çalışma mücadelesi yaşanacaktır" dedi.
 
Türkmenistan bu yıl Gazprom'a 40 milyar metreküp doğalgaz göndermişti. Gazprom, bunun aşamalı olarak 60-70 milyar metre küpe çıkartılmasını umuyordu.
 
Türkmenbaşı, Afganistan ve Pakistan üzerinden Hindistan ve Çin'e de doğalgaz satmayı planlıyordu. Böylece alternatiflerini çoğaltmayı istiyordu. Türkmenistan'ın İran ile de 200 km'lik bir boru hattı bulunuyor.

BP Dünya Enerji İstatistik Raporu'na göre Türkmenistan'ın 2 trilyon 900 milyar metreküplük gaz rezervi var. Ama uzmanlara göre gerçek rezerv bunun çok üzerinde. Türkmenbaşı geçtiğimiz ekim ayında 7 trilyon metreküp doğalgaz bulunduğunu öne sürmüştü.
 
ABD'nin eski Aşkabat Büyükelçisi Michael Cotter, siyasi istikrarsızlık endişelerini doğrulayarak, yine de Türkmenbaşı'ndan sonra gaz akışının süreceğine inandığını belirtti.

CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35