banner39

ABD, Rus-Çin Yakınlaşmasından Rahatsız

Çin ve Rusya’nın gerçekleştirdiği geniş kapsamlı ilk ortak tatbikat, ikinci gününde Çin'in Şandong eyaletinde devam ediyor. ABD, Rusya ile Çin arasındaki yakınlaşmasından oldukça rahatsız. Siyasi gözlemciler bu yakınlaşmanın Washington’a yönel

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD, Rus-Çin Yakınlaşmasından Rahatsız

İslam Dünyası / Haber Merkezi

Çin ve Rus askerlerinin 25 Ağustos'a kadar devam edecek "Barış Misyonu 2005" adlı tatbikatın ikinci bölümüne Çin'in Şandong eyaletinde devam edildiği duyuruldu. Tatbikata 7 bini Çin ordusu olmak üzere iki ülkenin kara, hava, deniz birliklerinden 10 bin askerin katıldığı belirtildi. Çin ve Rusya'nın ilk ortak askeri tatbikatı önceki gün Rusya'nın doğusundaki Vladivostok şehrinde başlamıştı.

Üçüncü Bir Ülkeyi Hedef Almıyor

Moskova ve Pekin, tatbikatın herhangi bir üçüncü ülkeyi hedef almadığını ve üçüncü bir ülke için tehdit oluşturmadığını açıklamıştı. Çin Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing, 10 bin askerle icra edilen dev tatbikatın ABD’yi hedef almadığı iddiasını yineledi. Siyasi gözlemciler tatbikatın Washington’a gözdağı amaçlı olduğunda birleşiyor.

Bu açıklamalara rağmen Rusya ile Çin’in ortak askeri tatbikatı, ABD yönetiminde kaygılara yol açıyor. Amerikan gazeteleri ve uzmanlar, tatbikatın Washington’a mesaj olduğunu ve Rusya ile Çin arasında askeri işbirliğinin ilerlemesinin, Başkan George Bush yönetimini memnun etmeyeceğini belirtti. Çin ile Rusya, Perşembe günü ortak sınır bölgelerinde, tarih ilk defa büyük boyutlu bir askeri tatbikat başlattı. Tatbikatın terörle mücadelede işbirliğinin geliştirilmesi amacını taşıdığı öne sürülüyor. Ancak manevralara iki ülkeden kara, hava ve deniz kuvvetlerine mensup toplam 10 bin askerin katılması ve çıkartma harekâtının planlanması, kapsamın daha geniş olduğu yorumlarına yol açıyor.

ABD: “Yakından İzliyoruz”

The Washington Post ve The Los Angeles Times gazeteleri, tatbikatın ABD’ye mesaj niteliği taşıdığını yazdı. Pentagon’un eski üst düzey yetkilisi Peter Brookes, ABD’nin Çin’i gelecekteki stratejik rakibi olarak gördüğünü ve Rusya-Çin askeri yakınlaşmasından memnun olmadığını söyledi. ABD Yönetimi ise, resmi tepki vermezken, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, “izliyoruz” demekle yetindi.

Tatbikat Rusya’da Tartışmalara Yol Açtı

Moskova-Pekin yaklaşması, Rusya’da tartışmalara yol açıyor. ABD karşısında daha çok Çin’e büyük stratejik kazanım sağlayan tatbikatın Rusya’nın lehine olup olmayacağı konusunda Rusya’da kuşkular yaşanıyor. Rus devlet gazetesi Rossiiskaya Gazeta’da dün yayınlanan bir yorum, bu bağlamda üst düzeyde yaşanan ihtilafların bir yansıması olarak değerlendirildi. Makalede, Rus Dışişleri “kısa vadeli çıkarlar peşinde olmakla” suçlanırken, bu yakınlaşmanın uzun vadede Moskova’nın aleyhine olacağı savunuluyor. Stratejik Tahminler Enstitüsü Direktörü Sergei Oznobishchev imzalı makalede, Rusya’nın Avrupa ve ABD ile askerî bağlarını güçlendirmesi gereken bu dönemde Batı’da büyük şüphelere yol açan bu işbirliğinin Moskova’nın çıkarlarını riske attığı iddia ediliyor. “Eğer amaç Çin’e silah satmaksa, bu pek tabii ki tatbikatsız da yapılabilir.” diyen Oznobishchev, Rus dış politikasının “at gözlüğüyle” hareket ettiğini savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?