banner15

ABD: Sanık terör eylemi ile suçlanacak

ABD'de patlayıcı yüklü araçla ilgili gözaltına alınan Şahzad'ın, "terör eylemiyle" suçlanacağı açıklandı.

ABD: Sanık terör eylemi ile suçlanacak


ABD'nin New York kentindeki Times Meydanı'nda ele geçirilen patlayıcı yüklü araçla ilgili olarak gözaltına alınan Pakistan kökenli Amerikan vatandaşı Faysal Şahzad'ın "uluslararası bağlantılı olarak, kitle imha silahlarıyla terör eylemiyle" suçlanacağı bildirildi.

ABD Başsavcısı Eric Holder, Şahzad'ın sorgulamasında terör eylemine hazırlandığını itiraf ettiğini ve sorgulama sırasında "değerli bilgiler verdiğini" de ifade etti.

Holder, "engellenen planlı eylem, oldukça kalabalık bir yerde bulunan Amerikalılara yönelik, buradaki insanları öldürmeye yönelik ciddi bir terörist tertip idi" diye konuştu. FBI Başkan Yardımcısı John Pistole da ele geçirilen bombanın çok karmaşık, profesyonelce imal edilmiş bir patlayıcı olmadığını kaydetti.

ABD'DEN AYRILMASI SON ANDA ENGELLENMİŞ

Öte yandan Başsavcı Holder sanığın, dün New York'tan Dubai'ye havalanmaya hazırlanan bir uçaktan indirildikten sonra gözaltına alındığını söyledi

FBI yetkilileri de yakalanan sanığın, yakalanmadan sadece bir kaç saat önce, "uçağa alınması sakıncalı kişiler listesine eklendiğini" bildirdi. FBI Başkan Yardımcısı John Pistole, şüphelinin bu sayede son anda ülkeden ayrılmasının engellendiğini belirtti.

Gümrük ve Sınır Koruma yetkilileri uçağa, havalanmadan önce, uçuşu durdurması direktifi verdi. Uçakta bulunan Şahzad çıkarıldı ve FBI'a teslim edildi.

İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, şüphelinin uçması yasak kişiler listesinde olduğu halde uçağa binmeyi nasıl başarabildiği sorularına yanıt vermekten kaçındı.

ABD-PAKİSTAN İŞBİRLİĞİ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley de ABD'nin, soruşturma kapsamında Pakistan ile birlikte çalıştığını belirtti.

Pakistan'ın Karaçi kenti kökenli olan şüpheli ile bağlantılı olan bazı kişiler de Pakistan'da gözaltına alındı. Bunlar arasında, Şahzad'ın akrabalarının da olduğu belirtildi.

Pakistan'daki bir TV istasyonu, Şahzad'ın bir süre önce Karaçi'ye geldiğini, yolculuğu sırasında kuzeybatıdaki Peşaver eyaletine de gittiğini duyurdu.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 21:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35