banner39

ABD savcıları BP'ye karşı soruşturma başlattı

ABD, BP'nin petrol platformundan kaynaklanan petrol sızıntısından dolayı savcılarına soruşturma talimatı verdi.

Arşiv 02.06.2010, 14:52 02.06.2010, 14:59
ABD savcıları BP'ye karşı soruşturma başlattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Adalet bakanı Eric Holder, dün savcılarla yaptığı görüşmeden sonra BP hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı. İncelemelere FBI da katılacak.

Amerikalı savcıların BP’ye karşı ceza davası soruşturması yapmak için yeterince temel bilgilerinin olduğu ve en ince detayına kadar konuyu inceleyecekleri bildirildi. Adalet bakanı Holder adalet yerini buluncaya kadar rahat etmeyeceklerini söyledi.

Gözlemciler, Amerikan savcılarının soruşturma başlatmasından sonra sadece BP’nin değil aynı şekilde petrol platformunda meydana gelen patlamadan ve bunun sonucundaki büyük çevre felaketinden sorumlu tutulan petrol platform şirketi Transocean’ın da incelemeye tabi tutulacağını tahmin ediyorlar.

Ayrıca soruşturma kapsamında platformdaki çimento işlerini yapan Halliburton, malzeme temini yapan Cameron International firmalarının da soruşturulabileceği belirtildi.

Çevre felaketi sonucu meydana gelen zararların karşılanması için BP’nin milyarlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. Şu ana kadar hesaplanan zararın 1 Milyar Doları bulduğu bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?