banner39

ABD savunma bakanından İran itirafı

Gates, Beyaz Saray'ı İran'ın nükleer programıyla baş edecek uzun vadeli akıllıca bir planı olmadığı konusunda uyarmış

Arşiv 19.04.2010, 07:22 19.04.2010, 08:08
ABD savunma bakanından İran itirafı
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Obama yönetimi, Savunma Bakanı Gates’in ‘Nükleer İran ile başedecek planımız yok’ uyarısının ardından, yeni seçenekler bulmak için seferber oldu.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in, Beyaz Saray’a gönderdiği bilgi notunda, ülkesinin İran’ın nükleer programıyla başedecek uzun vadeli akıllıca bir planı bulunmadığı konusunda uyarıda bulunduğu iddia edildi.

New York Times’ın haberinde, Gates’in Ocak ayında Beyaz Saray’a üç sayfalık bilgi notu gönderdiği ve bu notla, Pentagon, Beyaz Saray ve istihbarat kurumlarının İran’la ilgili yeni seçenekler üretmeleri konusundaki çabalarını fitillediği ileri sürüldü. Gates’in notta, İran’ın silah üretmenin eşiğine gelmesi durumunda, ABD’nin verilecek karşılıkla ilgili bir planı olmadığını savunduğu kaydedildi. ABD’li bir yetkili ‘alarm zili’ olarak nitelendirdiği uyarının ardından Beyaz Saray’ın, askeri harekat dahil yeni seçenekler için seferber olduğunu kaydetti.

GATES YALANLADI

Öte yandan, Robert Gates Beyaz Saray’a İran’ın nükleer programıyla ilgili bir bildiriyi Ocak ayında gönderdiğini doğruladı ancak bunu “yönetimi uyarmak” amacıyla yaptığı yolundaki haberleri reddetti.

Gates, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones’a gönderdiği bildirinin, İran’a yönelik Savunma Bakanlığı’nın izlediği planın tek tek adımlarını gösterdiğini savundu.

New York Times’ta çıkan habere atıfta bulunan Gates, haberde adını vermeyen kaynağın, bildirinin amacı ve içeriği konusunda yanlış bilgiler verdiğini söyledi. 

Gates bildiride karar alma mekanizmasına yardımcı olmak amacıyla bazı soruların sorulduğunu ve yapılması gerekenler konusunda tavsiyelerin yer aldığını öne sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?