banner39

ABD Senatosu'ndan 'İşkence'ye Yasak

ABD Senatosu Bush'un muhalefetine rağmen ülke dışındaki tutsaklara işkence ve kötü muameleyi yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Dick Cheney de yasanın geçirilmesini engellemek için çaba harcadı. Bush'un yasayı veto etmesi bekleniyor. Yasa tasa

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Senatosu'ndan 'İşkence'ye Yasak

ABD Senatosu, ABD Başkanı George Bush'un muhalefetine rağmen, ülke dışındaki tutsaklara işkence ve kötü muameleyi yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı.  Cumhuriyetçi senatör John McCain, yeni kuralların insanlık dışı muameleyi engelleyeceğini, askerlerin elindeki tutsaklardan bilgi toplama baskısı altında olan sorgu müfettişlerini rahatlatacağını söyledi.
McCain, "Şimdiye kadar askerlerimize neye izin verildiğini, neyin yasak olduğunu açıkça söylemedik. Sadece istihbarat toplamalarını istedik. İşler yanlış gidince de onları suçladık" dedi. Yasa tasarısı 9'a karşı 90 oyla alındı.
Senatörler, yeni kuralların Bağdat'taki Ebu Gureyb hapishanesinde Iraklı tutsaklara yönelik işkence ve kötü muamele skandalından sonra ABD'nin bozulan imajını düzeltebileceği umudunu dile getirdi. ABD Yönetimi, Guantanamo üssündeki tutsaklara yönelik muamelesi nedeniyle de sık sık insan hakları örgütlerinin eleştirilerine hedef oluyor. George Bush, Senato'nun böyle bir karar almasının 'gereksiz' olacağını belirtmişti. ABD Başkanı Yardımcısı Dick Cheney de yasanın geçirilmesini engellemek için çaba harcadı. Gözlemciler, Beyaz Saray'ın bu kararı yetki alanına bir müdahale olarak değerlendirdiğini ve Bush'un yasayı veto edebileceğini bildiriyor. 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?