banner15

ABD Siyasi Tarihinde Bir İlk

Amerikan yönetimi şimdiye dek benzeri görülmemiş bir yönteme başvurarak, Irak siyasetini tartışmak üzere, ABD'nin yaşayan tüm eski dışişleri ve savunma bakanlarını Beyaz Saray'a davet etti. Toplantıda, Kuzey Kore, İran ve Sudan ile diğer sıcak dış p

ABD Siyasi Tarihinde Bir İlk

Beyaz Saray'ın Roosevelt salonunda yarın yapılacak toplantıda eski bakanlar, Başkan George Bush ile ABD'nin Irak siyasetini tartışacak, karşılıklı danışmada bulunacaklar. Toplantıda, Kuzey Kore, İran ve Sudan ile diğer sıcak dış politika konuları da ele alınacak. Toplantıya katılması beklenenler arasında, Colin Powell, Madeleine Albright, William Perry gibi isimler bulunuyor.
Başkan Bush'un gerekçelerini duymadan önce isminin açıklanmasını istemeyen bir başka eski Dışişleri Bakanı, ''İlginç bir toplantı olacak. Dışarıda kalanların seslerini duyurmaları için iyi bir imkan'' diye konuştu. Katılımcılara Noel'den önce davetiye gönderilen toplantıda Bush'un konukları, ABD'nin Irak komutanı General George W. Casey Jr. ile ABD'nin bu ülkedeki Büyükelçisi Zalmay Halilzad'dan bilgi alacaklar. Bush, Amerikan kamuoyunda Irak politikası sebebiyle oldukça köşeye sıkışmış durumda. Uzmanlar, Bush’un bu toplantıyı, bu çıkmazdan kurtulmak için manevra olarak gördüğünü söylüyorlar.

'Cumhuriyetçilerin başı dertte'

ABD'de, yönetimi sarsan siyasi davalara çok yakında yenilerinin eklenebileceği belirtiliyor. Ülkenin en önde gelen lobi temsilcilerinden Jack Abramoff, Washington'da yargılandığı bir davada çıkarlarını temsil etmek üzere anlaştığı yerli kabilelerini dolandırdığını, vergi kaçırdığını ve suç tertibi içinde olduğunu kabul etti. Bu itiraflar, Abramoff'un savcılarla vardığı anlaşmanın sonucu. 20 kadar milletvekili ve yardımcılarına rüşvet vermekle suçlanan Abramoff, açılan soruşturmada savcılara bilgi verecek; buna karşılık daha hafif cezalar öngören suçlardan yargılanacak. Abramoff suçlu bulunursa alacağı hapis cezası ise 30 yıl değil en fazla 11 yıl olacak. İddialara göre Abramoff, çıkarlarını korumak üzere ücret aldığı kişi ya da grupların isteklerinin gerçekleşmesi için milletvekillerine ve yardımcılarına yüklü paralar verdi.

Mesela bir vakada Abramoff'un müşterisini olumsuz etkileyebilecek bir mevzuatın geçmemesi için bir kongre danışmanının eşine 50 bin dolar verdiğinden söz ediliyor. Abramoff'un bugün kumar oynatılan tekneler hakkında Miami'de yargılandığı bir diğer davada suçlamaları kabul etmesi bekleniyor. Abramoff'un itirafları sonucu Washington'da pek çok siyasetçinin başının yanabileceği belirtiliyor ki, suçlamalar Cumhuriyetçi Parti'nin en tepesindeki isimlere dek uzanıyor.

Bağışlar hayır kurumlarına

Bunlar arasında Cumhuriyetçiler'in Temsilciler Meclisi'ndeki grup başkanı Tom DeLay'in de olduğu öne sürülüyor. DeLay hakkında zaten, Teksas'taki seçim kampanyasında usülsüzlük yapıldığı suçlamaları nedeniyle açılmış bir dava var. İddialar Kongre'de ara seçimlere hazırlanıldığı bir döneme rastladığı için siyasi kulisler birden hareketlendi. Özellikle Demokratlar'ın bu iddiaları kullanmaya çalışacağı tahmin ediliyor. Çok sayıda siyasetçi, Abramoff'tan daha önce aldığı kampanya bağışlarını hayır kuruluşlarına aktaracağını duyuruyor. Son olarak 1992 yılında Temsilciler Meclisi'nde patlak veren bir mali skandal, 77 milletvekilinin istifasına ya da sandalyelerini kaybetmesine yol açmıştı.


 Kaynak: BBC ve Haber siteleri

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48