banner39

ABD Somali'de ateşle oynuyor

Somali'de, geçici hükümetle İslamcı güçler arasındaki görüşmeler sürüyor. ABD olayları kışkırtıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Somali'de ateşle oynuyor

İslamcı gerillaların, başkent Mogadişu başta olmak üzere ülkenin büyük bir bölümünü kontrolü altında tuttuğu Somali’de, geçici hükümetle İslamcı güçler arasındaki görüşmeler sürüyor. ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu karar tasarısı ise, ülkedeki çatışmaların artacağı endişesi yarattı.

Uzun süredir devam eden görüşmeleri tehlikeye atan ABD önerisi, bu ülkeye geçici federal hükümete bağlı uluslararası askeri güç yerleştirilmesini de içeriyor. Bu hafta BM Güvenlik Konseyi’nde görüşülmesi beklenen tasarıya, İslamcı güçlerden tepki geldi.

ABD’nin karar tasarısının, sadece Somali’de değil, Sudan, Somali, Etiyopya ve Eritre gibi ülkeleri kapsayan ve “Afrika Boynuzu” diye adlandırılan bölgenin tamamında çatışmaları artıracağını belirten “Şeriat Mahkemeleri”, BM Güvenlik Konseyi’ni kararı onaylamaması konusunda uyardı.

Bu arada, diplomatik bir kaynak ise, ABD’nin BM kararı aracılığıyla, Somali’deki Etiyopya askeri varlığını “meşrulaştırmaya” çalıştığını ve bu durumun, Şeriat Mahkemeleri’nin etkili olduğu bölgelerde huzursuzluğa neden olduğunu ifade etti.

İstikrarsızlık nedeni

Öte yandan “Uluslararası Kriz Grubu” da, Somali’de istikrarsızlık yaratmakla suçlanan Etiyopya tarafından da desteklenen uluslararası askeri güç önerisini eleştirdi. Raporda, “ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu taslak, Somali ve tüm Afrika Boynuzu bölgesinde istikrarsızlık yaratacağı gibi, Etiyopya ile Eritre arasındaki çatışmaları da bir başka safhaya taşıyabilir” ifadeleri kullanıldı.

“Afrika Boynuzu Araştırma Servisi” uzmanlarından Ted Dagne de, “Şeriat Mahkemeleri’nin varlığı görmezden gelinemez. Kontrol ettikleri bölgelerde Somalililerden büyük destek alıyorlar ve ABD destekli hükümet güçlerinin belli bir noktadan sonra ülkede etkisi yok” diye konuştu.

 

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?