ABD Somali'de operasyon planladığını yalanladı

Washington Somali'deki hükümeti ülkedeki muhalif gruplara yönelik bir saldırı başlatmak için yönlendirdiği iddialarını yalanladı

Arşiv 13.03.2010, 11:11 19.05.2010, 16:13
ABD Somali'de operasyon planladığını yalanladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD yönetimi, Somali'de hükümete karşı silahlı mücadele içinde olan gruplara karşı bir saldırı başlatılması planlarını koordine ettiği iddialarını yalanladı, "çatışmayı Amerikalılaştırma" planı olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Johnnie Carson, ABD'li yetkililerin Somali hükümeti ile El Şebab arasındaki savaşa daha fazla askeri destek vermeye hazırlandığı yönündeki bir raporda yer alan iddiaları reddetti.

Carson "Amerika Birleşik Devletleri doğrudan ya da dolaylı olarak TFG (geçici federal hükümet) askeri operasyonlarını koordine etmiyor, ve etmeyi planlamıyor, herhangi bir potansiyel askeri saldırı için doğrudan destek de vermeyecek" dedi.

ABD sözcüsü, geçici hükümete sınırlı askeri destek verildiğini, ancak bunun "hemen hemen tamamının" Afrika Birliği barış gücü aracılığıyla kanalize edildiğini söyledi.

Carson ABD'nin son 19 ay içinde Somali geçici hükümetine Afrika Birliği barış gücü üzerinden yaklaşık 185 milyon dolar, doğrudan 12 milyon dolar destek sağladığını da kaydetti.
 

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?