banner39

ABD Somali'yi aralıksız bombalıyor

Somali'deki İslamcı güçlerin 'püskürtülmesi'nde Etiyopya ordusuna destek veren ABD'nin ülkedeki bombardımanı devam ediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Somali'yi aralıksız bombalıyor

Somali’deki İslamcı gerillaların yükselişini, bölgedeki müttefiki Etiyopya işgaliyle engellemeye çalışan ABD yönetimi, bu kez Somali’ye doğrudan saldırdı. Önceki Somali'de hava bombardımanına başlayan ABD savaş uçaklarının saldırısının bugün de devam ettiği bildirildi.

Geçici Hükümet üyesi bir kişi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde 4 kentinde bombalandığını söyledi. ABD ağır bombardıman uçağının bombaladığı Somali köyü Badil’de çok sayıda kişinin öldüğü bildirilirken, Amerikan kaynakları ise saldırının hedefinin “El Kaide destekçisi kişiler” olduğunu iddia etti.

Somali İslami Mahkemeler Birliği ise saldılarına meşru bir zemin arayan ABD'nin iddiasını yalanladı. İki hafta öncesine kadar Somali’nin büyük bölümünü kontrol eden İslami Mahkemeler Birliği güçleri, başkent Mogadişu’yu Etiyopya ve Somali geçici hükümet güçlerine terk ederek güneye çekilmişlerdi.

ABD ordusunun havadan, Etiyopya ordusunun ise karadan takip altında tuttuğu İslamcı gerillalar, önceki gün ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı bir AC-130 ağır bombardıman uçağının hedefi oldu. Cibuti yakınlarındaki bir üsten kalkan Amerikan uçağı, Badil köyünü vurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?